Çevre raporu

DSİ tarafından yapılan son ölçümlere göre Ankara'daki barajlarda doluluk oranı yüzde 2, İstanbul'da yüzde 18.9, İzmir'de yüzde 12, Bursa'daysa yüzde 6.3'e indi. DSİ yetkilileri, 2007 yılı için İstanbul ve İzmir'de içme suyu açısından...

BARAJLARDA SON DURUM: DSİ tarafından yapılan son ölçümlere göre Ankara'daki barajlarda doluluk oranı yüzde 2, İstanbul'da yüzde 18.9, İzmir'de yüzde 12, Bursa'daysa yüzde 6.3'e indi. DSİ yetkilileri, 2007 yılı için İstanbul ve İzmir'de içme suyu açısından sıkıntı beklemiyor. Su sıkıntısını en yoğun hisseden kent olan Ankara Kızılırmak'tan, İstanbul ise Melen Çayı'ndan gelecek suyu bekliyor. İstanbul için ek kaynak olacak Melen Projesi 'nin ilk bölümü, 20 Ekim 2007'de devreye alınacak. Ankara'daki su sıkıntısını çözümlemek amacıyla Kızılırmak'tan alınacak su, İvedik Arıtma Tesisi'ne bu yılın sonuna doğru getirilecek. Bursa 'daki su sıkıntısının ise Nilüfer Barajı'nın bu yıl içerisinde devreye girmesiyle çözüme kavuşması bekleniyor.
DSİ, Türkiye'deki 167 sulama barajındaki toplam hacmin yüzde 32'sinin dolu olduğunu tespit etti. Doluluk oranında, 15 Ağustos 2007'ye göre yüzde 3.39'luk azalma meydana geldi. (aa)

DERE DEĞİL ÇÖPLÜK: Hakkâri kent merkezinde Bulak ve Pehlivan mahalleleri arasından geçen Sekavk Deresi yaz aylarında kuruyunca yatağı çöplüğe dönüştü. Bir zamanlar akan suların sürükleyip uzaklaştırdığı çöplerden dayanılmaz bir koku geldiğini, çocukların hastalandığını söyleyen mahalleliler acil çözüm istiyor. DSİ derenin üstünün kapatılması için geçen yıl ihaleye çıkmıştı, ancak bu çalışmaya rağmen yedi kilometrelik bölümün sadece iki kilometresi, 'hasıraltı' edilebildi. (aa)