Çevre raporu

Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Ersin Yılmaz, sıkça dile getirilse de ormanların keçilerden arındırılmasının 'gerçekçi' olmadığını söyledi.

KEÇİSİZ ORMAN OLMAZ: Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Ersin Yılmaz, sıkça dile getirilse de ormanların keçilerden arındırılmasının 'gerçekçi' olmadığını söyledi. "Orman kaynaklarını yönetmek aynı zamanda kırsaldaki kültürü de yönetmek anlamına gelir" diyen Yılmaz, ne bulursa yiyen, önemli bir hastalığa maruz kalmayan, kanaatkâr bir hayvan olan keçinin Toroslarda yörük kültürünün temeli olduğunu hatırlattı. Hassas bölgelerde orman tabanındaki bitkiler keçi yemi olarak kullanıldığında yangın riskini de azaltabileceğini vurgulayan Yılmaz'a göre keçileri ormandan sürmek yerine, keçi beslenebilir bölgeler bir an önce belirlenmeli ve verimlilik için ıslah çalışması yapılmalı. (aa)
ŞAŞKIN AĞAÇLAR: Muğla'nın Fethiye ilçesinde sonbaharın ortasında çiçeklenen armut ağacı görenleri şaşırttı. Burdur'un Gökçebağ Köyü'nde de Halil İbrahim Kara'nın bahçesindeki kiraz ağacı çiçeklendi. Geçen yıl da aynı şeyin yaşandığını belirten Kara "Kuraklıkla birlikte bir de böyle olağanüstü durumlar bizi iyice tedirgin ediyor" diye konuştu. (dha)
100 SÜLÜN DOĞAYA SALINDI: Bursa Karacabey Tarım Üretme Çiftliği'nde yetiştirilen 100 sülün dün Uşak'ta doğaya salındı. Bölgeye daha önce salınan keklikler doğal çevrelerine uyum sağlayıp üretime başlamıştı. (dha)