Çevre raporu

Konya Kapalı Havzası'nda buğday için sezonda 600 milyon, pancar için 950 milyon, mısır için 450 milyon ton olmak üzere yaklaşık 2 milyar ton su kullanılıyor.

KONYA'DA 2 MİLYAR YTL'LİK SU ZİYANI: Konya Kapalı Havzası'nda buğday için sezonda 600 milyon, pancar için 950 milyon, mısır için 450 milyon ton olmak üzere yaklaşık 2 milyar ton su kullanılıyor. Alışkanlıklar ve pazarlama nedeniyle ovada en çok su isteyen bitkilerin ekildiğini vurgulayan Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, "Sulama tekniklerinde yapılacak iyileştirmelerle havzada 2 milyar ton sudan yüzde 30 tasarruf bile yılda 600 milyon ton suyu kazandırır. Bedeli en az 2 milyar YTL olan suyla Beyşehir Gölü'nün su seviyesi 1 metre yükselebilir" dedi. (aa)

BALIKLIGÖL'DE TEMİZLİK TELAŞI: 'Dünyanın tek doğal akvaryumu' Balıklıgöl, 20 yıl sonra ilk kez temizleniyor. Belediye yetkilileri, temizlik sırasında göldeki balıkların kovalarla yan taraftaki Ayn-ı Zeliha Gölü'ne taşınacağını, ayrıca strese girmemeleri için balıklara iki gün boyunca yem verilmeyeceğini söyledi. Şanlıurfa'daki balıklar, kirlilik yüzünden ölmeye başlayınca temizlik yapılması gündeme gelmişti. (dha)