Çevre raporu

Şanlıurfa'nın sembolü konumunda bulunan Balıklıgöl'deki temizlik çalışmaları nedeniyle 18 Ekim'de Ayn Zeliha Gölü'ne aktarılan balıkların büyük bir bölümü, önceki gece tekrar Halilülrahman Gölü'ne aktarıldı.

BALIKLIGÖL'ÜN BALIKLARI YERLERİNE DÖNÜYOR: Şanlıurfa'nın sembolü konumunda bulunan Balıklıgöl'deki temizlik çalışmaları nedeniyle 18 Ekim'de Ayn Zeliha Gölü'ne aktarılan balıkların büyük bir bölümü, önceki gece tekrar Halilülrahman Gölü'ne aktarıldı. Geriye kalan balıklar ise bugün belli aralıklarla göle bırakılacak. Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Güllüoğlu, "Balıkların aktarımı sırasında sadece yüzde 1 oranında balık ölümü gerçekleşti. Biz daha fazlasını bekliyorduk" diye konuştu. Güllüoğlu, gölün bugünden itibaren ziyaretçilere açılabileceğini söyledi. (aa)

'KÜRESEL ISINMA SITMAYI KÖRÜKLEYECEK': Tarım Bakanlığı Küresel Isınma Eylem Planı Sağlık Grup Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özbilgin, küresel ısınma konusunda dünyada ve Türkiye'de acil tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. Üniversiteler ve Tarım Bakanlığı'nın risk haritası oluşturmaya başladığını belirten Özbilgin, "Küresel ısınma en fazla çocuk ve yaşlıları etkileyecek. Kalp, damar, solunum yolu ve alerjik hastalıklar artacak. Şu anda dünyada yılda 1 milyon kişinin ölümüne neden olan beyin sıtması, şark çıbanı ve çeşitli böceklerle bulaşan öldürücü hastalıkların yol açtığı be-yin iltihaplanmalarında artış görülecek" dedi. (dha)

'GÜNEYDOĞU'NUN ASPENDOSU DARA': Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, Dara ören yerinin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Aspendos'u olduğunu söyledi. Vali Kılıçlar, Batman Valisi Recep Kızılcık ile merkeze bağlı Dara ören yerinde incelemelerde bulunarak, kazı ekibi başkanı Prof. Dr. Metin
Ahunbay'dan bilgi aldı. Kazı ekibinin ortaya çıkardığı M.S. 600 yüzyıllarına ait olduğu tahmin edilenmozaiği inceleyen Vali Kılıçlar, tarihe ve tarihi yapılara ilgi duyan herkesin Dara'yı görmesi gerektiğini vurguladı. (aa)