Çevre raporu

Bugüne kadar yağan yağmurların barajlardaki su seviyesini etkilemediğini belirten DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, 'önümüzdeki yağmurlara' bakıyor.

ÖNÜMÜZDEKİ YAĞIŞLARA BAKACAĞIZ!: Bugüne kadar yağan yağmurların barajlardaki su seviyesini etkilemediğini belirten DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, 'önümüzdeki yağmurlara' bakıyor. Son yağışların barajları etkilemese de kendisini sevindirdiğini belirten DSİ Müdürü Sarıyıldız, "Kuraklık dolayısıyla yeraltı suları azalmıştı.
Son yağmurlarla yeraltı suları rezervi beslendi. Bundan sonraki yağışlar barajlardaki su miktarını değiştirecektir" dedi. (aa)

DENİZE 450 YILLIK ÇÖP: 'Dünyaya suyun altına bakmak' etkinliği için Estonya, Litvanya ve Bulgaristan'dan gençler, Deniz Temiz Derneği'yle Kocaeli'nin Değirmendere beldesinde dört gün boyuna dalış yaparak denizi temizledi. Herkesin bir kez olsun dünyaya denizin altından bakması gerektiğini söyleyen Deniz Temiz Derneği Proje Koordinatörü Deniz Köse'nin verdigi bilgiye göre denize saatte 675 ton çöp atılıyor.
Bir cam şişe 1 milyon, plastik şişe 450 yılda denizde yokoluyor. Çöpler her yıl 1 milyonu aşkın deniz kuşunu öldürüyor. (dha)

YEŞİLIRMAK OKSİJENSİZ!: Amasya'nın kent merkezinden geçen Yeşilırmak'taki balık ölümleri korkuttu. Çevre Müdürü Yaşar Kayataş, "İlk belirlemelere göre yüksek kirlilik nedeniyle oksijen seviyesi en düşük değerde" dedi. (aa)