Çevre raporu

Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Belek ormanlarında 500 bin ağacın kesildiği iddialarının doğru olmadığını, yaklaşık 100 bin ağaç kesildiğini ve yerine aynı sayıda fidan dikildiğini söyledi.

BELEK'TE YALNIZ 100 BİN AĞAÇ KESİLMİŞ!: Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Belek ormanlarında 500 bin ağacın kesildiği iddialarının doğru olmadığını, yaklaşık 100 bin ağaç kesildiğini ve yerine aynı sayıda fidan dikildiğini söyledi. Yöredeki sekiz golf sahasının çevreye çok duyarlı olduğunu savunan Ağaoğlu, "Her golf sahası yatırımcısı, periyodik olarak her yıl 2 bin fidan dikiyor. Bölgedeki golf sahası yatırımcıları ortalama yılda 10 ila 20 bin arasında Belek'e fidan dikiyor. Bu da çok önemli bir rakam" dedi. (aa)

AĞAÇLANDIRMA SEFERBERLİĞİ BAŞLIYOR: Ağaçlandırma seferberliği'yle ilgili Başbakanlık genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu konudaki çalışmalar için ilgili kurumların bütçelerine ek ödenek koyulacak. Valilikler de ağaçlandırma ve erozyonla mücadele faaliyetleri hakkında üç ayda bir Çevre
Bakanlığı'na rapor verecek. (aa)

1600 YAŞINDA PORSUK: Zonguldak İl Çevre Müdürlüğü, Alaplı'nın Gümeli beldesindeki porsuk ormanının 'tabiat anıtı' olması için başvurdu. 225 hektarlık orman, 1600 yaşındaki en yaşlı porsuk da dahil 1000 yaşını devirmiş ağaçları barındırıyor. (aa)

KOYUNLAR İÇERİ, KURTLAR DIŞARI: Konya Bozdağ'da dikenli telle çevrili 3 bin 500 dekar alanda 'yarı vahşi' bir hayat süren yabankoyunları için bölge temizlendi. Alana giren sekiz kurt uyuşturularak dışarı çıkarıldı. Dikenli tellerin altına beton döküldü. 1999 yılında bölgede iki kurt tespit edilmiş, ancak yaşlı-güçsüz hayvanları yiyerek doğal dengeyi koruyacakları gerekçesiyle kurtlara dokunulmamıştı. Yavrulara dadanan kartallara karşı da boş şeker çuvalları asıldı. Kartallar rüzgârda şişen çuvallardan korkup kaçıyor. (aa)