Çevre raporu

TBMM'de gazetecilerin Kaz Dağları'yla ilgili sorularını yanıtlayan Enerji Bakanı Hilmi Güler, bölgede altın aranmasına gösterilen direnci hâlâ anlayamadığını söyledikten sonra 'Madra modeli' önerdi.

KAZ DAĞLARI'NA MADRA MODELİ!: TBMM'de gazetecilerin Kaz Dağları'yla ilgili sorularını yanıtlayan Enerji Bakanı Hilmi Güler, bölgede altın aranmasına gösterilen direnci hâlâ anlayamadığını söyledikten sonra 'Madra modeli' önerdi. Kaz Dağları'nda altın madeni işletilebilmesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) oluru gerektiğini vurgulayan Bakan Güler, "ÇED raporunda 'hayır' derlerse altını çıkarmayız. Bu kadar basit. 'Çıkar' derlerse çıkarırız, 'Çıkar işletme' derlerse de başka yerde işleriz" dedi.
Radikal'in önceki günkü sayısında, Kaz Dağları'nın güneyindeki Madra Dağları'ndan her gün 375 ton toprağın kamyonlara yüklenerek Bergama Ovacık'taki Koza Altın İşletmeleri'ne götürüldüğü ve burada siyanürle içindeki altının ayrıştırıldığı anlatılmıştı. Uygulamanın zeytinliklerini satan köylü ve nakliyecileri memnun ettiği, zeytincileriyse endişelendirdiği belirtilmişti. Maden ararken ağaçların gerekirse sökülüp sonra yeniden dikilmesini de öneren Güler, yılda 5 milyar dolar altın ithal eden Türkiye'nin 'ispatlı' altın rezervi olarak dünyada yedinci olduğunu söyledi. (Radikal)

KARAGÖL İÇİN MASTER PLANI: Artvin'deki Karagöl'ün korunması için Çevre Bakanlığı master planı hazırlıyor. 19. yüzyıl başında Karçal Dağı Aralık Yaylası yakınlarında heyelanla bir derenin önünün kapanmasıyla oluşan gölü ulaşım zorluğuna rağmen yılda 10 bin kişi ziyaret ediyor. (aa)

KONYA'DA 50 BİN KAÇAK KUYU: Konya Kapalı Havzası'nda kuyu sayısının 70 bini geçtiği belirlendi. DSİ 4. Bölge Müdürlüğü'nün verilerine göre bu kuyuların 50 bine yakını kaçak. Havzada her yıl ortalama bir metre azalan yeraltı suyu seviyesiyse, son bir yılda 3.5 metre düştü. DSİ yetkililerine göre yeraltı sularının yeniden beslenmesi, yüksek kesimlerde bir metre kar yağması ve bahara kadar kalmasıyla mümkün. (aa)