Çevre raporu

Uludağ'ın endemik bitki örtüsünün hem küresel ısınma hem de beton tehdidi altında olduğu iddia edildi. Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gönül Kaynak, 1200 bitki türüne evsahipliği...

ULUDAĞ'DA YOKOLUŞ SÜRECİ Mİ BAŞLIYOR?: Uludağ'ın endemik bitki örtüsünün hem küresel ısınma hem de beton tehdidi altında olduğu iddia edildi. Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gönül Kaynak, 1200 bitki türüne evsahipliği yapan Uludağ'da küresel ısınma nedeniyle bitkilerin çiçek açma döneminin şaştığını söyledi. Kaynak, "Yeni koşullara adepte olan türler ayakta kalacak. Diğerleriyse yok olacak" dedi. Prof. Dr. Kaynak, dağdaki ikinci oteller bölgesini de eleştirdi: ""İkinci oteller bölgesi bence, bitkilerin ağzından konuşursam, bir cinayettir. Uludağ'ı tepesinde bir beton makinesi olan bir dağ haline getirdiler" dedi. İlk buzul devrinin izlerini yansıtan Uludağ'da Karagöl, Kilimligöl ve Aynalıgöl gibi buzul gölleriyle buzullar tarafından şekillendirilmiş Yılankaya ve Cennetkaya gibi kaya kitleleri bulunuyor. (aa)

YANGIN KULELERİNE RAKİP: Yangın kulelerine rakip geliyor: Bilkent Üniversitesi orman yangınlarına karşı kameralı sistem ve bir yazılım geliştirdi. Manavgat ve Marmaris'te uygulanan ve başarılı bulunan sistemde 270-360 derece gözetleme yapabilen kameralar 300 - 400 hektar ormanı iki-dört dakika arasında tarıyor, Kuleye 10 kilometre mesafede çıkan herhangi bir duman 15-45 saniyede merkeze ve Ankara'ya sesli ve görüntülü olarak iletiliyor. Sistemin tüm Türkiye'de yaygınlaştırılması hedefleniyor. (aa)