Çevre raporu

CHP'den sonra MHP de Kaz Dağları'nda altın aranmasını TBMM gündemine taşıdı.

MHP DE KAZ DAĞLARI'NI SORDU: CHP'den sonra MHP de Kaz Dağları'nda altın aranmasını TBMM gündemine taşıdı. MHP Çanakkale Milletvekili Mustafa Kemal Cengiz ve arkadaşları, verdikleri önergede, Kaz Dağları'nın 'jeolojik, jeomorfalojik, arkeolojik, mitolojik, faunustik, floristik ve kültürel açıdan en zengin bölümünü oluşturan ve Çanakkale ili sınırlarında kalan bölümlerinin de milli park statüsüne alınmasını' istedi. Bölgede yaklaşık 70 arama ve işletme ruhsatı verildiğini belirten MHP'liler, maden çalışmalarının yerinde incelenmesi ve bölgede yıllardır faaliyet gösteren özellikle yabancı şirketlerin çalışmalarının kapsamının tespit edilmesi için Meclis araştırması istendi. (Radikal)

'NÜKLEER YASASI FELAKETE DAVETİYE ÇIKARMAK': Akdeniz Platformu (AKÇEP) üyeleri, hükümetin teklifiyle TBMM'de kabul edilen 'Nükleer Enerji Yasası'nın, Türkiye'de çevre felaketine yol açacağını ileri sürdü. Marmaris'te üç gün süreyle toplanan platform adına yapılan açıklamada "Nükleer enerji yerine Türkiye'nin özkaynaklarına dayanan, yenilenebilir, rüzgâr, güneş, jeotermal gibi temiz enerji üretiminin teşviki, yatırımların bu yöne kaydırılması gerekir" denildi. (dha)

KIZILIRMAK SUYUNA MOGAN DA TALİP: Ankara'nın Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm (Göl-Der) Başkanı İsa Ömercan, "Kesikköprü'den getirilen Kızılırmak suyu ilk önce Mogan Gölü'ne verilmelidir" dedi. Kirlenen ve suları çekilen Mogan'a su getirilmesi için valiliğin 15 yıldır çare aradığını vurgulayan Ömercan, "Mogan'a verilen bu su, oradan Eymir'e, oradan da İmrahor'dan Ankara Çayı'na akacaktır. Yani, su her anlamda atıl olmayacaktır. Ankara Çayı'nın da kokusu ortadan kalkacaktır" dedi. (aa)