Çevre raporu

Türkiye Çevre Platformu'nun (TÜRÇEP) 'Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin' sloganıyla, yedi ilden aynı anda başlattığı yürüyüş Ankara'da Çevre...

YEDİ KOLDAN ÇEVRE EYLEMİ: Türkiye Çevre Platformu'nun (TÜRÇEP) 'Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin' sloganıyla, yedi ilden aynı anda başlattığı yürüyüş Ankara'da Çevre Bakanlığı'nın önünde tamamlandı. Artvin, Düzce-Akçakoca, Çanakkale, Çorlu, Hatay, Mersin-Silifke ve Konya'dan gelen grup, Maden Yasası ve 2B orman alanlarının satışını öngören düzenlemelere karşı tepkilerini dile getirmek amacıyla yürüdü. (Radikal)

İZMİR, EXPO'YLA ÇÖP MESELESİNİ DE ÇÖZMEYİ HEDEFLİYOR: EXPO 2015'i ağırlamak için İtalya'nın Milano kentiyle çekişen İzmir, çöp sorununa da el attı. EXPO adaylığı için Paris'ta bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'in atıklarından elektrik elde edilmesi ve çamur sorunuyla ilgili olarak Veolia firmasından görüş aldı. Atıkların bertarafı, dünyada giderek büyüyen bir pazar. 30 milyar avro cirosuyla bu konuda bir lider olan Veolia'nın yetkilileri "Atıkların AB standartlarında 850 derece yakılarak yüzde 75-80 oranında yok edilmesi mümkün. Yakılan her ton atıktan 500 kilovatsaat enerji elde ediliyor. Kalan yüzde 5'lik tehlikeli atık kısmı için özel depolama alanı gerek"
dedi. İzmir'de günde 2 bin ton evsel atık ve bunların bertarafı için 600 ton çamur çıkıyor. İzmir, dünyanın en büyük sergisi EXPO'yla,
40 milyon turist ve buna uygun altyapı atılımını hedefliyor. (anka, Radikal)

BELEDİYE, 'KANALİZASYONUMUZ BARAJA AKIYOR', DİSKİ İSE 'BİR ŞEY OLMAZ' DİYOR: Arıtma tesisi olmayan 5 bin nüfuslu Eğil ilçesinin kanalizasyon suyu, Diyarbakır'a içme suyu sağlayan Dicle-Kralkızı Baraj Gölü'ne dökülüyor. Eğil Belediye Başkanı Bayram Polat bu durumdan utanç duyduklarını ancak, arıtma için İller Bankası'ndan gereken desteği alamadıklarını söyledi. Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi(DİSKİ) Genel Müdürü Yaşar Sarı'ya göreyse şimdilik bir sorun yok. Sarı, "Baraj büyük, ancak Eğil küçük. Az da olsa baraja akıntı var, ama barajı etkileyecek düzeyde değil. Bu konuda bir rahatsızlık olsa bu suyu kente vermezdik. Ayrıca orada sanayi olmadığı için de ciddi bir problem yok" dedi. Sarı, sudan düzenli numune alındığını, ayrıca kente verilmeden önce arıtıldığını belirtti. (aa)