Çevre raporu

‘ÇIPLAK’ DAĞDA 1173’ÜNCÜ TÜR: Kayseri’deki Erciyes Dağı ’nda yeni bir bitki türü keşfedildi. Böylece Erciyes Dağı’nda bilinen bitki türü sayısı 1173’e yükseldi. Bunlardan 11’i sadece bu dağda yaşıyor.  (aa) 

VAN İÇİN 1 METRE KAR ALTINDAN KURAKLIK UYARISI: Uzmanlar halen 1 metre kar altındaki Van için kuraklık alarmı verdi! Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ÖĞRETİM ÜYESİ Prof. Dr. Mustafa Sarı uyardı: “Göl suyu sıcaklığının 4-5 derece olması gerekiyordu. 8-9 derece çıktı. Su sıcaklığı 1999 yılında da 8-9 derece civarındaydı. 2000’de müthiş bir kuraklık yaşandı.  2009’da da kuraklık bağıra bağıra geliyor. (dha)

KUŞ GRİBİNE DAYANIKLI TAVUK: Kuş gribi gibi hastalıklardan etkilenmeyecek, daha dayanıklı hibrit tavukların üretimi için kollar sıvandı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin projesi için Samsun, Sinop ve Ordu’da tavuklardan DNA testi için kan ve tüy örneği toplandı. Proje sorumlusu, Prof.Dr. Ahmet  Okumuş “Proje ile aynı zamanda bölgenin tavuk kalitesini belirlemek için DNA bankası oluşturulacak” dedi. (aa)