Çevre raporu

İZSU SUYUNU İÇİLEBİLİR İLAN ETTİ, AKREDİTASYON İÇİN BAŞVURDU: İzmir Büyükşehir Belediyesi
 İZSU Genel Müdürlüğü’nün arsenik ölçümü konusunda akreditasyon sertifikası alabilmek için Türkiye Akreditasyon Kurumu’na başvurudu. İzmir’in suyunda arsenik tespit edilmesinin ardından İZSU ile Sağlık Bakanlığı’na bağlı Hıfzısıhha’nın ölçümleri birbirini tutmaması, Hıfzısıhha’nınkilerin daha yüksek çıkması üzerine akreditasyon tartışması yaşanmıştı. Yaz boyunca arsenik sorunuyla boğuşan İZSU, arıtma tesislerinin art arda devreye girmesinin ardından faturalardaki ‘İçilemez’ ibaresini de kaldırdı. (aa)

KAYIP CENNET YENİDEN ORTAYA ÇIKTI: Kuraklık nedeniyle çöle dönen Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara çevresindeki yağışlarla canlandı. Kuş Cenneti, nisanda göçmen kuşları bekliyor. Nallıhan Kuş Cenneti’nin simgesi kara leylekler. (aa)  

ORMANLARA DEFNE AŞISI: Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi, ormanlara defne ağacıyla vasıf kazandırmak için proje başlattı. Projeye göre vasfını yitiren ormanlara, sabun, yağ, baharat ve kozmetik sanayii için önemli olan defneler ekilecek. Ekilecek defneler, üniversitede yetiştirilecek. TÜBİTAK projeye 25 bin TL destek sağladı. (aa)