ÇEVRE RAPORU

ÇEVRE RAPORU
ÇEVRE RAPORU

İzmit Körfezi?ndeki denizanalarının zehirli olup olmadığının tespiti için örnek alındı. FOTOĞRAF: NİLGÜN SELVİBAYIR / DHA

İZMİT KÖRFEZİNDE KORKUTAN DENİZANASI: İzmit Körfezi’ni basan denizanaları için Kocaeli Tarım Müdürlüğü araştırma başlattı.  Bu denizanalarının bir süre önce Çanakkale sahillerini istila eden zehirli ‘chrysaora mediterranea’ cinsinden olabileceği belirtildi.  Tarım Müdür Yardımcısı Mustafa Demirbaş, şu ana kadar bir şikâyet gelmese de bu denizanalarıyla temastan kaçınılmasını istedi. (aa)
TARLALARI SAZAN BASTI: Sinop’un Durağan ilçesinde çiftçiler geçen yıl kuraklık nedeniyle suları çekilen Altınkaya baraj gölü alanına buğday ekti. Ancak buğdaylar yağışlarla birlikte su altında kaldı. Tarlalar, yumurtlamak için sığ alanları tercih eden sazanların akınına uğradı. Çiftçiler, “Zararımız çok büyük. Su iyice çekilmişti. İşsizlik ve geçim sıkıntısı nedeniyle buraları ecrimisil ödeyerek ektik. Mağduruz” diyerek devletten yardım istedi. (aa)
KAHRAMANMARAŞ’TA DÖRT DERNEĞE AB’DEN 38 BİN DOLAR: Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren dört dernek, çevre koruma amaçlı dört proje hazırlayarak, bu projeler için “Türkiye’de Sivil Toplumun  Desteklenmesi: Katılımcı Demokrasi İçin Yerel Hareket” isimli programdan hibe destek talebinde bulundu. Kahramanmaraş Valiliği AB Proje Koordinasyon Bürosunun koordinatörlüğünde hazırlanan projeler, AB’nin söz konusu programı tarafından desteklenmeye değer bulundu ve bu projeler için toplam 38 bin 411 dolar hibe destek verildi. (aa)