Çevre raporu

Çevre raporu
Çevre raporu

Hasar tespiti için suların çekilmesi bekleniyor. fotoğraf: AHMET PESEN / aa

TARLALAR GÖL OLDU: Dolan barajların kapaklarının açılması ve  yağışların da sürmesi nedeniyle Manyas Gölü çevresinde çeltik ve hububat ekili yaklaşık 10 bin dekar tarım alanı, sualtında kaldı. Bölge 2007’de kuraklık tehdidi altındaydı. Doluluk oranları yüzde 89 ile 100 arasında değişen Bursa, Yalova ve İzmit’te barajlarda, artık gelen sular hiç tutulmadan bırakılıyor. (aa) 

KURAKLIK BİTECEK TAHMİNİ TUTTU: Selçuk Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tahir Nalbantçılar’ın, “Konya ’da iki yıl sonra kuraklık bitecek” tahmini tuttu. Nalbantçılar, “Küresel ısınma dünyanın karşı karşıya bulunduğu en büyük tehlikelerden biri. Ama karşılaşılan her iklimsel farklılığın küresel ısınmayla açıklanamayacağını söylemiştim. Konya’da 2009’da başladığını varsaydığım yağışlı periyot Türkiye için de geçerli olabilir” dedi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü kayıtlarını inceleyen Nalbantçılar 2007 yazında “Konya’daki kuraklığın en büyük nedeni, 20 yıl yağışlı 20 yıl  yağışsız geçen periyot.  20’inci yıl yağışlı periyoda gireceğiz. Ama yeraltı sularının eski seviyesine gelmesi 20-30 yılı bulur” demişti. (aa)

PUSULA DENİZANASININ İLACI TUZLU SU:  İzmit Körfezi’nde görülen büyük denizanalarının Atlantik Okyanusu ve Akdeniz’de görülen ‘pusula denizanası’ olduğu belirlendi. Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Bu türün boyu ve zehir şiddeti yaşadığı yere göre değişir. Denizanalarının oluşturabileceği yaralar tatlı suyla temizlenirse zehir vücuda daha hızla yayılabilir. Bu nedenle ilk müdahaleyi deniz suyuyla yapıp en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurun” denildi. (aa)