Çevre raporu

Çevre raporu
Çevre raporu

Pamfilya süseni risk altında.

LİKYA ORKİDESİ, PLAJ PAPATYASI, SİDE CANAVAR OTU GİDİCİ: Antalya’daki endemik bitki türlerinden yedisi yapılaşma, sanayileşme ve çevre kirliliği nedeniyle yok olma tehlikesi altında. Prof. Dr. Hüseyin Sümbül bu türlerin  plaj papatyası, unlu dağ çayı, Antalya cipsofili, Side canavar otu, Pamfilya süseni, Likya orkidesi ve Phaselis orkidesi olduğunu söyledi. Antalya merkezde 568 tür endemik bitki bulunuyor. (dha)

SULTAN TAVUĞU ANAVATANINA BÖYLE DÖNDÜ: İstanbul’dan 1800’lü yıllarda İngiltere ’ye götürülen ‘Sultan tavuğu’, aradan geçen 200 yıl sonra bir işadamanın çabaları sonucunda anavatanına geri getirildi. Bursalı çiftlik sahibi Ömer Faruk Erdönmez, yaklaşık dokuz yıl önce ABD’den ithal ettiği karışık tepeli tavuk yumurtalarının içinde nihayet Sultan tavuğu yumurtası bularak üretime başladı. Erdönmez, “Tepeli süs tavukları içinde yer alan bu tavuğun dünyada birçok fan kulübü bulunuyor. Bu tavuklar yılda toplam 80 adet yumurtluyor. Biz bugüne kadar 400’e yakın çift ürettik. Doğubeyazıt ’a bile gönderdik. Sultan tavuğu verdiğim  kişilere özellikle rica ediyorum. Üretsinler, dağıtsınlar” dedi. (aa)

SAPANCA GÖLÜ’NDE YİNE PİRANA: Üç yıl aradan sonra yine pirana balığı yakalandı. Ağına pirana takılan Recep Nalbantoğlu, “Çok keskin dişleri vardı ve canlıydı. Çok hızlı hareket ediyordu. Bir süre sonra öldü. Ağımıza takılan bazı balıkların kafa hariç gövdelerinin yenmişti” dedi. Pirana İ.Ü. Sapanca Su Ürünleri Meslek Yüksek Okulu’na teslim edildi. Balığın gölde uzun süre yaşaması ve üremesinin mümkün olmadığı, muhtemelen birileri tarafından bırakıldığı belirtildi. (dha)