Çevre raporu

Çevre raporu
Çevre raporu

Olimpos ve Çıralı?daki yuvalardan da yavrular denize ulaşmaya başladı. FOTOĞRAF: AHMAT ÇAKMAK / AA

‘TASARRUFLU AMPULLER ARTARSA ŞEBEKELER ÇÖKEBİLİR!’ Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Gülşen uyardı: “Tasarruflu ampüllerin yaygınlaşması olumlu bir gelişme. Ancak bu ampuller ‘elektriğin formunu ve kalitesini bozuyor’. Gereken düzenlemeler yapılmazsa, tasarruflu ampullerin artması şebekelere ciddi zarar verebilir. Bu konuda en büyük sorun fiyatının ucuzluğu nedeniyle tercih edilen Uzakdoğu kökenli ampuller. Ayrıca tasarruflu ampullerin, standart ampullerden ayrı olarak toplanması ve bertaraf edilmesi gerek. Çünkü normal bir ampul kırılınca, çevreye cam kırıkları dağılır ki, camın ana maddesi topraktır. Oysa, tasarruflu ampullerin içinde bulunan bazı maddeler son derece zararlıdır, imhası bir sorundur.” 
DİKİLİ’DE BEDAVA KAYNAK SUYU: İzmir’de 10 tona kadar şebeke suyundan ücret almadığı için ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlamasıyla yargılanan Dikili  Belediye Başkanı CHP’li Osman Özgüven, şimdi de ücretsiz kaynak suyu dağıtmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki yıl bu amaçla Sakız Kuyu mevkiinde iki yeni kuyu açılacak. Özgüven kararlı: “Yeraltındaki su tüm Dikili’ye yeter. Su insanlık ve yaşam hakkıdır.”
1000 TANEDEN BİR TANESİ YAŞAYACAK: Antalya Kaş’ın Patara plajında koruma altında tutuldukları yuvalarından çıkan caretta caretta yavruları, denize ulaşmaya başladı. Yavruların boyları ortalama dört santimetre, ağırlıkları 15-16 gram. Patara muhtarı Arif Otlu, “Yavrular 50-60 günde yumurtadan çıkıyor. Her yuvadan 30-60 yavru denize ulaşıyor. Her 1000 yavrudan ancak biri erginliğe ulaşıyor. Denize kadar 25 metre süren yolculuklarında en büyük düşmanları yengeçler. Binlerce yengeç, onları denize ulaşmadan yemek için sudan plaja çıkıyor. Görevliler, yavruları yengeçlerden koruyor” dedi. Antalya’nın Olimpos ve Çıralı sahillerinde de son 15 yılın en yüksek yuva sayısına ulaşıldı. 107 yuvadan 6 bin-6 bin 500 carettanın çıkması bekleniyor. (dha, aa)