Çevre raporu

ÜNİVERSİTE KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK: Her ay yaklaşık 500 bin TL elektrik faturası ödeyen Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne (OMÜ) rüzgâr enerjisi santralı kurulması önerildi. OMÜ Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Selahattin Özyurt “Santralın Kurupelit Yerleşkesi içindeki 588 metre karımlı tepeye kurulması planlanıyor. Ön çalışmalara başladık. Bir yıl boyunca rüzgâr ölçümü yapacağız” dedi. (aa)
117 YILLIK ‘YANLIŞ’ DÜZELTİLDİ: Van Doğubeyazıt’ta yıllardır dünyanın en büyük ikinci meteor çukuru’ olarak gezilen çukurun aslında obruk olduğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili bir araştırma yapan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Orhan Deniz, “Göktaşı kraterlerinin çevresinde deformasyonlar oluşur. Oysa Doğubeyazıt’taki çukurda böyle bir özellik yok. Çukurun iç kısmındaki eğim 90 dereceye varan bir diklik oluşturuyor. Buradaki çukurluk, karstik kayaçların erimesiyle oluşmuş bir obruktur. Meteor çukuru olarak bilinen çukurun yanında aslında iki tane daha obruk var” dedi. (dha)
TUZA DAYANIKLI BUĞDAYGİL: Türkiye’de 70 bin çeşit tohum gen bankasında korumaya alındığını belirten  Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Yem Bitkileri ve Çayır Mera Şube Şefi Dr. Hüseyin Özpınar “Bu tohumlar ıslah çalışmasından geçirilip tuzluluğa, kuraklılığa, hastalığa daha dayanıklı bitki çeşitleri üretilerek çiftçiye dağıtılacak. Fiğ, mercimek, bezelye  gibi çeşitlere ek olarak doğadaki marjinal bitkileri de toplamaktayız ve Tuz Gölü çevresinde tuza dayanıklı buğdaygil bitkileri bulduk” dedi. (aa)
FOÇA’DA KORKUTAN YANGIN: İzmir’in Foça ilçesinde Acarlar kamp alanının 1 kilometre yakınındaki ormanlık bölgede dün yangın çıktı. Büyük korku Korku ve panik yaratan yangın, ekiplerin yoğun çabasıyla büyümeden söndürüldü. Foça Jandarma Tugayı’ndan askerlerin de soğutma çalışmalarına katıldığı yangınla ilgili soruşturma başlatıldı. Yaklaşık 1.5 ay kadar önce Yenifoça yakınlarında çıkan yangında 160 hektar alan kül oldu. (dha)
ZEUGMA’NIN TEST PİLOTU REKTÖR: Gaziantep Üniversitesi ‘Hidromobil 2009’ için hidrojen yakıtıyla çalışan Zeugma isimli araç geliştirdi. Zeugma’nın test sürüşünü Üniversite Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun yaptı. (dha)