Çevre raporu

MARMARA’DA YENİ BALIK TÜRÜ KEŞFEDİLDİ: Marmara Denizi’nin  Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmesi projesi sırasında Kızıldeniz kökenli fare balığına rastlandı. Marmara’da  ilk kez rastlanan fare balığı türünü kayıt altına aldıklarını belirten Doç. Dr. Hatice Torcukoç, fare balığının, biyolojik zenginlik açısından büyük önem taşıdığını söyledi. (aa)
YIKILMAYA YÜZ TUTAN EVLERE DÜNYANIN EN GÜZEL KAMUFLAJI: Yıkılmaya yüz tutmuş eski yapıları vatandaşa zarar vermemesi için demir perdeyle çeviren İzmir Konak Belediyesi, kötü görüntüyü önlemek için koruma perdelerini begonvil ve sarmaşıkla süslemeye başladı. Belediye Başkanı Hakan Tartan, “Yasalar çerçevesinde belediye olarak ancak bu müdahaleyi yapabiliyoruz. Çünkü eski yapıların sahiplerine ulaşmak çok zor” diye konuştu. (anka)
BOZBURUN’DA DENİZ YENİDEN LACİVERT: Marmaris’in Bozburun beldesinde sekiz balık çiftliğinden yedisi açık denize taşınınca, deniz suyu eskisi gibi laciverde büründü. Mavi tur rotasındaki Bozburun’da sadece mahkeme süreci devam eden Askon Balık Üretim Çiftliği kaldı.(dha)
ERGENE NEHRİ ÇEVRESİNDE EKİNLER KURUYOR: Çorlu ve Çerkezköy’ün atıklarıyla kirlenen Ergene Nehri alarm verdi. Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesine bağlı Hedeyli köyünün muhtarı Ali Mutlu, “Nehir suyuyla suladığımız mahsul kuruyor. Nehrin suyunun içme suyuna karıştığını düşünüyoruz. İçme suyu ve nehir suyu analizi için yıllardır verdiğimiz mücadeleden sonuç alamadık” dedi. (aa)