Çevre raporu

3 BİN 732 TORTUM GÖLÜ KURTARILDI: Erzurum’da atık yağlar usulüne uygun olarak bertaraf edildi. 3 bin 732 adet Tortum Gölü büyüklüğünde su kirlenmekten kurtarıldı. Tortum, 8 kilometre kare genişliğinde bir göl. İl Çevre ve Orman Müdürü Muammer Toraman’ın verdiği bilgiye göre ilde 2005’ten beri otel, lokanta, kafe gibi yerlerin atık yağları toplanıyor. 2008’de 7 bin 490 litre atık yağ biyodizel üretimine gönderildi.(aa) 

KIZILIRMAK DELTASINDA 340’INCI TÜR: Kızılırmak Deltası’nda yeni bir kuş türü bulundu. Kızılırmak’ta ilk kez gözlenen küçük kumru (streptopelia senegalensis) ile deltada gözlenen kuş türü sayısı 340’a yükseldi. (aa) 

VETERİNERLER DE ÇEVRE GÖREVLİSİ OLABİLECEK: Çevre Denetimi Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı, veterinerlik fakültesi mezun olanlara da tesis veya faaliyetlerin çevre yönetim birimlerinde veya çevre danışmanlık firmalarında çevre görevlisi olarak çalışma hakkı tanındı. Adaylar bakanlığın eğitimine katılıp sınavı geçecek. (Radikal)

MOGAN’IN YÜZEYİ BALIK ÖLÜLERİYLE KAPLANDI: Ankara’daki Mogan Gölü’nde on binlerce yavru balık kıyıya vurdu. İl Tarım Müdürlüğü numune alırken Gölbaşı Koruma, Geliştirme ve Turizm Derneği Başkanı İsa Ömercan, “Suyun oksijene ihtiyacı var. Kızılırmak suyu göle verilmeli” dedi. (dha)