Çevre Yolu'na biriket duvar örüldü

Çevre Yolu'na biriket duvar örüldü
Çevre Yolu'na biriket duvar örüldü

Arazilerinden izinsiz ve bedelsiz olarak Çevre Yolu geçirilen hak sahipleri zafer kazandı! FOTOĞRAF: HASAN KIRMIZITAŞ / DHA

ŞANLIURFA - Karayolları yol yapıp, kamulaştırma parasını ödemeyince arazi sahipleri Çevre Yolunu duvarla çevirdi! Hak sahiplerinden Eyüp Direkli, biriket duvarın üstüne  ‘Bu alan özel mülkiyettir, girilmez’ tabelası da asarken Şanlıurfa trafiğinde büyük aksamalar yaşanmaya başladı.
2003, Şanlıurfa: Kent merkezinde trafiği hafifletmek için Diyarbakır ile Mardin karayolunu birbirine bağlayan bir çevre yolu yapılmaya başlandı.
Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü, yapılan yola hazine arazisi dışında 27 hak sahibinin 5 bin 873 metrekare arazisini de dahil etti. Kamulaştırma bedeli isteyen hak sahipleri sonuç alamayınca Şanlıurfa 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ‘El Atmanın Önlenmesi’ davası açtı. Manhkeme Karayolları’nı suçlu buldu. Karar Yargıtay’da onaylanınca  hak sahipleri yola barikatlar kurdu. Barikatlar kaldırılınca da duvar ördü. Karayolları ekipleri, kaza ihtimaline karşı yolu tamamen kapattı. (dha)