Çevreci imamın hukuk zaferi

Siyanürle öldürülmüş olarak bulduğu beş tilkiyi jandarmaya teslim eden ancak 'resmi mercileri yanıltmak' suçlamasıyla gözaltına alınan imam Ali Aslan Koçak, beş yıl önce açtığı tazminat davasını kazandı.

KAYSERİ - Siyanürle öldürülmüş olarak bulduğu beş tilkiyi jandarmaya teslim eden ancak 'resmi mercileri yanıltmak' suçlamasıyla gözaltına alınan imam Ali Aslan Koçak, beş yıl önce açtığı tazminat davasını kazandı.
Erkilet beldesinde imamlık yapan, aynı zamanda Çevre ve Orman Bakanlığı'nın fahri av müfettişi olan Koçak, altı yıl önce siyanürle zehirlenmiş beş tilki buldu. Olayı, basına ve jandarmaya bildiren Koçak, jandarma tarafından 'Resmi mercileri yanıltmak ve yalan beyanda bulunmak' suçlamasıyla gözaltına alındı. Valilik ve müftülük de, Koçak'a 'bir yıl kademe ilerlemesini durdurma' cezası verdi, fahri av müfettişliği belgesi de iptal edildi.
Yargılamada beraat eden Koçak, kademe ilerleme cezasını da iptal ettirdi. Koçak, daha sonra, kendisini suçlayıp, gözaltına alan iki subay ve bir astsubay aleyhine manevi tazminat davası açtı. Mahkeme davayı reddedince, Koçak temyize başvurdu. Yargıtay kararı bozdu. Yeniden görülen dava sonucu, Koçak, faiziyle birlikte 3 bin YTL tazminat kazandı. Koçak, fahri av müfettişliği görevine de iade edildi.


    http://www.radikal.com.tr/7440557440550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.