Çevreci kaygılar yasaya girmedi

Hükümet 2010-2020 arasında 5 bin megavatlık üç nükleer santral kurmayı amaçlayan yasayı hızla Meclis'ten geçirmeye çalışırken, çevrecilerin nükleer santral konusundaki kaygıları göz ardı edildi.

ANKARA - Hükümet 2010-2020 arasında 5 bin megavatlık üç nükleer santral kurmayı amaçlayan yasayı hızla Meclis'ten geçirmeye çalışırken, çevrecilerin nükleer santral konusundaki kaygıları göz ardı edildi. TBMM Genel Kurulu, eski Cumhurbaşkanı Sezer tarafından üç maddesi veto edilen ancak TBMM Sanayi Komisyonu'nda tüm maddeleri değiştirilen 11 maddelik 'Nükleer Santral Kurulmasına İlişkin Yasa'nın görüşmelerine dün de devam etti.
TBMM'ye nükleer santrala karşı 100 bin imza getiren Nükleer Karşıtı Platform, Türkiye'nin elindeki yeni ve yenilenebilir enerjilere yönelmesini istiyordu. CHP'lilerse görüşmelerde nükleere karşı olmasalar da Türkiye'nin kendi nükleer teknolojisini geliştirmeye yönelik bir düzenleme yapmadan, böyle bir yasa çıkararak hammadde ve teknoloji açısından yabancı şirketlere bağımlı hale geleceğini savunuyor.
Nükleer Karşıtı Platforma destek veren tek millettvekili ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ise dün TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi. Yasanın arkasında nükleer lobinin olduğunu savunan Uras, "Nükleer santrallar yerine, çok daha az maliyetle ülkemizde yüksek olan şebeke kayıplarının standart değerlere çekilmesi gerekmektedir" dedi.