Çevreciler belediye bastı

Bodrum ilçe merkezinde ruhsatsız olmasına rağmen inşaatı tamamlanarak açılışa hazır hale getirilen sekiz katlı otelin engellenmemesini protesto eden çevreciler, Belediye Başkanı Mazlum Ağan'ın makamını bastı.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum ilçe merkezinde ruhsatsız olmasına rağmen inşaatı tamamlanarak açılışa hazır hale getirilen sekiz katlı otelin engellenmemesini protesto eden çevreciler, Belediye Başkanı Mazlum Ağan'ın makamını bastı. Belediyenin girişinde kartondan yapılı otel maketini balyozla yıkan çevreciler, başkanın masasına da balyoz ve asma kilit bıraktı.
Kumbahçe Mahallesi Paşatarlası Caddesi'nde 5 yıldızlı, 400 yatak kapasiteli Diamond of Bodrum'un yapımına 1.5 yıl önce başlandı. Sekiz katlı otel inşaatı ruhsat alınamayınca Bodrum Belediyesi iki kez mühürledi. Belediyece 130 milyar lira para cezası kesilmesine rağmen otelin inşaatı tamamlandı. Otel hakkındaki yıkım kararının bir türlü uygulanmamasını eleştiren Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Grubu üyeleri dün sabah ellerinde balyoz, kilit ve otelin kartondan yapılmış maketi ile Bodrum Belediyesi önüne geldi. Çevreciler, belediye girişine koydukları 'Diamond Offffff Bodrum, Rant, Kaçak, Yasadışı' yazılı pankartı astıkları otel maketini temsili olarak balyozla vurarak yıktı.
Çevreciler, basın açıklamasından sonra CHP'li Belediye Başkanı Mazlum Ağan'ın makamına çıktı. Çevreciler, sekreterinden izin alarak yerinde olmayan Başkan Ağan'ın odasına girdi. Eski Yeşiller Partisi Genel Başkanı Bilge Contepe, elinde taşıdığı siyah kurdele bağlanmış balyozu ve eski bir asma kilit ile basın açıklamasını Ağan'ın çalışma masasının üzerine koydu. Belediyeden ayrılan çevreciler bu kez Diamond Of Bodrum Oteli'nin giriş kapısına giderek kapıyı asma kilit ve zincirle kapattı.
'Trilyonluk yatırım yaptım'
Dışarı çıkan otel sahibi Ferhat Abidinoğlu, inşaatına hak ettiği halde ruhsat alamadığını söyledi. Abidinoğlu, "Üç-beş çapulcu yüzünden oteli açmayacağım. Turist de getirmiyorum. Trilyonluk yatırımı engellemeye çalışıyorsunuz" diye konuştu. Abidinoğlu'nun sözlerine sert yanıt veren Bilge Contepe de, "Bodrum'un utanç abidesi ortadan kaldırılıncaya kadar yasal platformda mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi. Olay yerine gelen polis olası bir kavgayı önledi.