Çevreciler isyan etti: Ölüler altın takmaz

Marmara Çevre Platformu'nun (MARÇEP) Çanakkale'de yapılan 28'inci toplantısının sonunda yapılan açıklamada, başta Kaz Dağları olmak üzere ülkenin değişik yerlerinde devam eden altın arama çalışmalarının durdurulması istendi.

ÇANAKKALE - Marmara Çevre Platformu'nun (MARÇEP) Çanakkale'de yapılan 28'inci toplantısının sonunda yapılan açıklamada, başta Kaz Dağları olmak üzere ülkenin değişik yerlerinde devam eden altın arama çalışmalarının durdurulması istendi. Toplantıda alınan kararlar MARÇEP tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyuruldu. MARÇEP adına basın açıklamasını yapan dönem sekreteri Didem Yılmaz, şunları söyledi: "Kaz Dağları'nın 37 noktasında 11 firma tarafından yürütülen altın arama faaliyetleri bu ender güzellik ve zenginlik abidesini yıkmaya yönelik bir saldırı niteliğindedir. Altın işletmecilerince kullanılan siyanür liçi yöntemi, bölgedeki tarihsel ve kültürel mirası doğa ile birlikte yok edeceği gibi ileriye dönük olarak onarılamaz zararlar verecektir. Ölüler altın takmaz. Bu nedenle verilen altın arama ruhsatları hemen iptal edilmelidir."
Cumhuriyet Meydanı'ndaki basın açıklamasında Efes Çevre, Doğa ve Kültür Derneği Başkanı 'Toprak dede' lakabıyla tanınan Tekin Karadağ boynuna astığı zeytin, üzüm ve mandalina gibi meyvelerle altın arama çalışmalarına karşı tepkisini dile getirdi. Karadağ, basın açıklamasının ardından da bağlamasıyla çevreci bestelerini seslendirdi. Çevreciler, 'Bu ülke, bu doğa satılık değil' ve 'Altıncı filo defol' sloganları atarak dağıldı.