Çevreciler kirlilik ve erozyonun izinde

Bilim adamları Karadeniz'de kirlilik, Konya'da erozyonun izini sürüyor. İstanbul Üniversitesi'ne ait 55 yıllık 'Arar' adlı araştırma gemisi, aralarında biyolojik ve kimyasal oşinografi asistanları, fizikçi ve üç laborant bulunan 11 kişilik ekiple Sinop'a gitti.

SİNOP / KONYA - Bilim adamları Karadeniz'de kirlilik, Konya'da erozyonun izini sürüyor. İstanbul Üniversitesi'ne ait 55 yıllık 'Arar' adlı araştırma gemisi, aralarında biyolojik ve kimyasal oşinografi asistanları, fizikçi ve üç laborant bulunan 11 kişilik ekiple Sinop'a gitti. Ekip, Çevre Bakanlığı destekli 'Karadeniz'in kirliliğini izleme projesi' kapsamında, İğneada-Hopa arasında araştırma yapacak. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Kimyasal Oşinografi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Nuray Balkız, Karadeniz'in Türkiye kıyılarında eğitsel ve endüstriyel girdileri tespit edeceklerini söyledi. Projeyi, geçen yıl Samsun'da Yeşilırmak'ın Karadeniz ile birleştiği noktada numune alırken alabora olan bota başını çarpıp denize düşen, bayıldığı için de boğularak ölen öğretim üyesi Prof. Dr. Erdoğan Okuş'un başlattığını anlatan Yrd. Doç Dr. Balkız, "Hocamızın yarım kalan projesini sürdüreceğiz" dedi.
Konya'da ise Avrupa Birliği destekli 'Çölleşmeye Karşı Küresel Bir Girişim Projesi'nin Türkiye yürütücülüğünü üstlenen 12 kişilik Hacettepe, ODTÜ, Osman Gazi, Anadolu ile Selçuk Üniversitesi ekibi çalışmalarına başladı. 225 bin avroluk projenin beş yıl süreceğini belirten Proje Koordinatör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Zengin, "Rüzgâr erozyonundan en çok etkilenen Karapınar'a bağlı yaylalardan örnek toprak alarak incelemeye başladık. Amacımız erozyonu azaltıcı önlemler almak ve çiftçinin sosyo-ekonomik durumunu iyileştirmek" dedi.