Çevreciler zil çaldı: Kyoto'yu imzala!

Küresel Eylem Grubu Kadıköy'de 'Kyoto Protokolü imzalansın, küresel ısınmaya hayır' diye zil, düdük çalıp hükümeti uyardı.

İSTANBUL- Küresel Eylem Grubu Kadıköy'de 'Kyoto Protokolü imzalansın, küresel ısınmaya hayır' diye zil, düdük çalıp hükümeti uyardı.
Türkiye ve ABD'nin, sera etkisi yaratan gazların emisyonlarını kısmayı amaçlayan Kyoto Protokolü'nü imzalamamasını protesto için dün İstanbul Kadıköy'de miting yapıldı. Gstericiler Rıhtım Caddesi'nden İskele Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde, 'Kyoto'yu imzala' , ' Nükleer istemiyoruz' , ' Ne kömür, ne petrol, ne nükleer, güneş, rüzgar bize yeter' yazılı pankartlar taşıyan grup, yürüyüş boyunca slogan attı.
Grup 'Kyoto Protokolü'nün imzalanmamasına, küresel ısınmaya karşı sessiz kalınmaması' amacıyla zil, çan, düdük ve ıslık çalarak ve çeşitli enstrümanlar eşliğinde oynayarak eğlenceli bir şekilde ilerledi. Tertip komitesi adına konuşma yapan Nuran Yüce, sermaye birikimi için dünyanın ısıtıldığını savunarak, küresel ısınma eseri felaketlerde fakirlerin öldüğünü söyledi. Yüce, "Biz Kyoto Protokolü'nün imzalanmasını beklerken, nükleer santral yasasıyla karşımıza çıkıyorlar. Gidecek başka gezegen yok ama başka bir dünya mümkün" görüşünü savundu.
Ufuk Uras da katıldı
Konuşmaların ardından miting, sanatçıların verdikleri konserlerle sona erdi. Mitinge, ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, bazı siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ile Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen çevre örgütleri üyeleri katıldı.