Çevrecilerden Akkuyu tepkisi

Çevrecilerden Akkuyu tepkisi
Çevrecilerden Akkuyu tepkisi
Çernobil faciasının 29'uncu yıldönümü nedeni ile toplanan Mersinli çevreciler, yaptıkları yürüyüş ve basın açıklamasıyla Gülnar İlçesi'ne bağlı Büyükeceli Mahallesi'ne yapılacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne tepki gösterdi.

RADİKAL - Mersin'de Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyeleri, Çankaya Mahallesi İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Özgür Çocuk Parkı önünde bir araya geldi. Aralarında CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 100 kişilik grup, 'Mersin uyuma Akkuyu'ya sahip çık', 'Nükleere inat yaşasın hayat ', 'Nükleer santral istemiyoruz' ve 'Nükleer santral ölüm demektir' sloganları atarak Akkuyu Nükleer Güç Santrali Bilgilendirme Merkezi önüne kadar yürüdü. Burada bazı eylemciler beraberinde getirdiği mumları yakarken, NKP Dönem Sözcüsü Dr. Ful Uğurhan, Çernobil faciasının dünyada insan eliyle yaratılmış en büyük felaket olduğunu belirtti. Yaşanan facia sonrası milyonlarca insanın çeşitli hastalıklar nedeni ile yaşamını yitirdiğini hatırlatan Uğurhan, "Görüldüğü gibi nükleer santraller hiç de ekonomik değildir. Bir kaza olursa ki kazalar son derece sık olmaktadır. Ülkelerin ekonomilerini de alt üst ediyor. İnsanların yaşamlarını da karabasanlara geçiriyor. Bizde ülkemizin tertemiz topraklarında ilk nükleer santralin yapımının planlandığı ilin insanları olarak bu kaderi yaşamak istemiyoruz" dedi.

Ardından söz alan CHP Milletvekili Atıcı ise yaşanan facialara rağmen geçmişten ders alınmadığını kaydederek, şunları söyledi:

" Bugün geçmişten ders almayanların başımıza ne çoraplar öreceğini sizlerle paylaşmak mecburiyetindeyim. Akıllı insanlar geçmişten ders alırlar. Daha akıllılar ise başkalarının deneyiminden ders alırlar. Çernobil'de yaşananlardan ders almayanlar akılsızdır. Nükleer santralin maliyetinden bugün bahsetmeyeceğiz. Dünyanın ve Türkiye 'nin enerji ihtiyacından bahsetmeyeceğiz. Bu hesapları defalarca yaptık ve Türkiye'nin şu anki büyüme hızının iki kat daha büyüdüğünü varsayarsak bile, ihtiyacı olan enerjinin iki katından daha fazlasını yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edebileceğini hesapladık. Bu nedenle nükleer santrallere karşıyız. Bu nedenle nükleer santralleri istemiyoruz. Çünkü nükleer santrallerin bizlere, insanlara, bütün canlılara ölüm getirdiğini, sakatlık getirdiğini gördük, yaşadık. Nerede gördük? Çernobil'de gördük, 29 yıl önce gördük. Başka nerede gördük? Fukuşima'da gördük. Benzer bir olayı Türkiye'de görmek ve yaşamak istemiyoruz".

Eyleme katılan siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin yaptıkları kısa konuşmalarından ardından kalabalık, olaysız bir şekilde dağıldı.


Mustafa ERCAN / MERSİN (DHA)