Çevreye ve insan sağlığına duyarsız kalanlara karşı iki örnek karar

Kemik unu fabrikasının çevreye yaydığı kötü kokuyu 'duymayan' müdür, cezaevinde. Maliyetten kaçınmak için kokuyu bertaraf edecek sistemi çalıştırmadığı öne sürülen fabrikanın müdürü, 'çevreyi kasten kirletmek'ten tutuklandı.

'Koku almayan' fabrika müdürü tutuklandı
İSTANBUL - Kemik unu fabrikasının çevreye yaydığı kötü kokuyu 'duymayan' müdür, cezaevinde. Maliyetten kaçınmak için kokuyu bertaraf edecek sistemi çalıştırmadığı öne sürülen fabrikanın müdürü, 'çevreyi kasten kirletmek'ten tutuklandı. Tesisin kapatılmasına karar verildi.
Yaklaşık 29 yıldır Kırıkkale'nin Delice ilçe merkezinde faaliyette bulunan kemik unu fabrikasında büyük kentlerdeki atık kemikler işlenerek kemik unu haline getiriliyordu. Bu un da hayvan yemlerinde protein olarak kullanılıyordu. Ancak yaklaşık 11 bin kişinin yaşadığı ilçede halk fabrikadan yayılan kötü kokulardan şikâyetçiydi. Çevredeki lokantalar, müşterilerinin para bile vermeden kaçtığını söylüyordu. Koku özellikle son bir yılda artmıştı. Halk, kaymakamlık ve belediyeye şikâyet dilekçeleri illetti, savcılığa suç duyurusu yaptı. İddiaya göre, fabrika 'kötü kokuyu' bertaraf edecek 'fan' sistemini belli saatler içinde kullanmıyordu.
Savcılık soruşturmasında fabrikanın müdürü ve 12 çalışanın ifadeleri alındı. Müdür H.K. gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle yeni TCK'nın 181. maddesi uyarınca 'çevreyi kasten kirletmek'ten tutuklandı. Bu madde altı aydan iki yıla kadar hapis öngörüyor. Delice Hıfzıssıhha Kurulu'nun raporu üzerine tesisin kapatılması kararı da alındı. (Radikal)Deva'nın zehirli atıklarına 2.7 milyon YTL ceza
TEKİRDAĞ - Tehlikeli ilaç atıklarını bahçesine gömdüğü ortaya çıkan Deva'ya 2 milyon 700 bin YTL ceza kesildi. Tekirdağ Valiliği, ilaç fabrikasına ait inşaat alanında bulunan atık varillerle ilgili Çevre ve Orman Müdürlüğü'nce verilen 2 milyon 700 bin YTL tutarındaki cezanın evrakını Deva Holding'e gönderdi.
30 Temmuz 2007 günü, savcılık talebi ve mahkeme kararıyla Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Deva Holding ilaç firmasının inşaat alanında, Çevre ve Orman Müdürlüğü, Sivil Savunma Müdürlüğü ile Emniyet Müdürlüğü ekiplerince arama çalışması yapılmıştı. Üç gün süren aramada toprağa gömülü 72 varil bulunmuş, numunelerin gönderildiği TÜBİTAK, 3 Eylül tarihli raporunda varillerde tehlikeli atık madde bulunduğunu vurgulamıştı. Çevre Kanunu, bu suçlara 100 bin YTL-1 milyon YTL ceza öngörüyor, kurum, kuruluş ve işletmelerce işlenmesi halinde ise üç katına çıkarıyor. Tekirdağ Valiliği'nin açıklamasına göre kabahatin kirlilik boyutu ve kast unsuru varlığı dikkate alınarak Deva'ya kesilen 900 bin YTL'lik ceza üç katına çıkarıldı.
Deva İlaç, arazi kazılırken yaptığı açıklamada varillerde 1992'de üretilen mide ilacının hammadesi furfuril alkol olduğunu belirterek, "Yaksak sağlığa zarar verebilirdi, gömdük" demişti. (aa, Radikal)