Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya için 'duruşmaya katılma' kararı

Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya için 'duruşmaya katılma' kararı
Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya için 'duruşmaya katılma' kararı
Charlie Hebdo dergisinin Paris'teki merkezinde 12 kişinin katledilmesinin ardından, bu cinayetlere gerekçe olarak gösterilen karikatürleri köşelerinde yayınlayan Cumhuriyet yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya'nın yargılandığı davada mahkeme, bir sonraki celseye katılmamaları durumunda zorla getirme kararı çıkarılacağı ihtarında bulundu.

RADİKAL – Cumhuriyet gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'ın, terör saldırısı sonucu 12 kişinin hayatını kaybettiği Fransız Charlie Hebdo mizah dergisinde yer alan ve Hz. Muhammed'in tasvir edildiği belirtilen karikatürleri köşelerinde yayınladıkları gerekçesiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü.

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 4,5 yıla kadar hapisleri istenen Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan katılmadı. İki gazeteciyi avukatları temsil ederken, 11 müşteki duruşmada hazır bulundu. 

MÜŞTEKİLER: ŞİKAYETÇİYİZ

Duruşmada dinlenen 11 müşteki sanıklardan şikayetçi olduklarını belirterek, duruşmaya katılmayan sanıklar hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasını ve cezalandırılmasını talep etti.

"ÖNÜMÜZDEKİ CELSE BİZZAT HAZIR EDECEĞİZ"

Gazetecilerin avukatı Bülent Utku, “Mahkemeniz basın suçlarının bakıldığı bir mahkemedir. Bu nedenle duruşmalara gelip gitmekteyiz. Rahatsızlığı nedeniyle rapor almak zorunda kalan hakimin bir uygulaması vardır. Bunu takip etmekteyiz. Bunun dışında esas yargılamanın yüz yüzelik esasını içermesi ve davaya geçici çıkan hakimlerin bir sonraki duruşmaya gelmeyecek olmaları nedeniyle yargılama esastan devam edip sonuçlandırması sürecine herhangi bir katkı sağlamayacak olması dikkate alındığında sanıkları hazır edemedik. Şu anda gündemi yoğun olarak işgal eden Ankara 'daki durum nedeniyle bir mesleki yoğunluk yaşamaktadırlar. Önümüzdeki celse bizzat hazır edeceğiz" dedi.

SANIKLARIN MAZERETLERİ KABUL EDİLDİ

Yargılamanın yüz yüzelik ilkesi barındıran husus içerdiğini ve mahkemenin yetkili hakiminin rahatsızlığı nedeniyle hazır olamadığını belirten mahkeme , davanın kamuoyunun dikkatini verdiği bir dava olduğunu belirterek, “sanıkların ifadelerini yetkili hakimin bulunduğu bir ortama gerçekleştirmesinin yargılamanın daha sağlıklı sonuçlara varılması için gerekli olduğunu” belirtti.

DURUŞMA OCAK 2015'E ERTELENDİ

Sanıkların mazeretlerinin kabulüne karar veren mahkeme, Karan ve Çetinkaya’nın önümüzdeki celse hazır olmamaları durumunda haklarında zorla getirme kararı çıkarılacağını ihtarında bulundu. Duruşma 21 Ocak saat 10.30'a erteledi.    

AVUKATLAR DIŞARIDA PROTESTO ETTİ

Davanın ardından adliyenin karşısındaki meydanda basın açıklaması yapan müşteki avukatlarından Yurdal Kılıçer, duruşmaya katılmayan gazetecileri eleştirerek "İstanbul'da olmalarına rağmen hakim beyin rahatsızlığını bahane ederek yine mahkemeden ve müştekilerin huzurundan kaçmışlardır" dedi. Davanın müştekisi olan ve gazetecilik yapan Erol Taşkan isimli bir kişi de yanında getirdiği fotoğraf makinasını, sarı basın kartını, defterini ve kalemini yere koyarak, Karan ve Çetinkaya’yı protesto etti.