Ceyhan'a askeri kalkan

TSK harekete geçti

Silahlı Kuvvetler petrol boru hatlarının birleşme noktası olan Ceyhan Terminali'nin güvenliğini sağlamak için 'Akdeniz Kalkanı'nı devreye soktu. Tüm gemiler sorgulanacak, uçuşlar takip edilecek...
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), uluslararası petrol boru hatlarının birleşme noktası Ceyhan Terminali'nin bulunduğu havzanın güvenliğini sağlamak için 'Akdeniz Kalkanı'nı devreye soktu. Sistem sayesinde bölgedeki tüm gemiler sorgulanacak, deniz seyirleri ve uçuşlar takip edilecek. Suüstü ve altı tüm hareketlilikler 24 saat izlenecek, balıkla balıkadam dahi ayırt edilebilecek.
TSK, 11 Eylül saldırılarının ardından ABD'nin önderliğinde tüm dünyada uygulanmaya başlanan yeni güvenlik anlayışını, son yıllarda dünyanın en önemli enerji havzalarından biri olma yolundaki Ceyhan Havzası'nda uygulamaya soktu.
Ticari gemilere güvenlik sorgusu
Bu çerçevede TSK, yaklaşık üç ay önce 'Akdeniz Kalkanı' adını verdiği bir harekât başlattı. Günün 24 saati 365 gün esasına dayalı olarak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Denizcilik Müsteşarlığı'nın desteğiyle yürütülen harekât kapsamında, Akdeniz'de seyreden tüm ticari gemiler, Türk savaş gemileri ve Sahil Güvenlik botları tarafından güvenlik sorgulamasından geçiriliyor. F-16'lar da havadan gelebilecek olası terör saldırılarına karşı bölgede kuş uçurtmuyor.
Çevre kirliliği de önlenecek
Harekât, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Samsun-Ceyhan ve Kerkük-Yumurtalık petrol boru hatlarının birleşme noktası Ceyhan Terminali üzerinden yapılan petrol transferinin güvenliğini artırmak amacıyla önümüzdeki dönemde de bir dizi ek tedbiri içeriyor.
Özellikle suüstü ve sualtı hareketleri terör saldırısı ihtimaline karşı izlemeye yönelik olarak radar sistemleri yenilenecek.
Benzeri Kızıldeniz'de bulunan yeni sistem, yüzen her türlü canlıyı veya cismi ayırt edebilecek donanımlara sahip. Denizlerin karadan radarlar aracılığıyla izlenmesinin yanı sıra insansız su altı araçları da devriye görevinde bulunacak ve elde edilen bilgi ve görüntüleri eşzamanlı olarak ana kontrol merkezine ulaştıracak. Sistemle, petrol sızıntılarından kaynaklı çevre kirliliğinin önüne de geçilebilecek.