'Ceyhan'a en güçlü destek'

BP Başkanı Sir John Browne,
İstanbul'da düzenlenen 'Üç Deniz'in Hikâyesi' adlı konferansta Bakü-Ceyhan boru hattının inşasına dair hiçbir kuşkularının kalmadığını söylemesi dış basında da yankı buldu.

İSTANBUL - BP Başkanı Sir John Browne,
İstanbul'da düzenlenen 'Üç Deniz'in Hikâyesi' adlı konferansta Bakü-Ceyhan boru hattının inşasına dair hiçbir kuşkularının kalmadığını söylemesi dış basında da yankı buldu.
Radikal'in dün sürmanşetten duyurduğu bu açıklamayı ABD'nin saygın gazetesi New York Times da, Bakü-Ceyhan petrol boru hattına bugüne kadar kamuoyu önünde verilen en büyük açık destek olarak nitelendirdi.
Browne, konferansta yaptığı konuşmada, hattın 2004 sonunda tamamlanacağını kaydetmişti. Browne, Bakü çevresinde bulunan yeni petrol sahalarının yüksek kalitede 5 milyon ham petrol içerdiğini belirterek, "Bu miktarla ne yapabileceğimizi artık biliyoruz.
Bu miktar hattı kârlı kılmaya yeter. Bu ticari ve çevre dostu bir proje" ifadelerini kullanmıştı.
Bakü-Ceyhan Boru Hattı projesinde yer alan BP ve diğer yedi şirket, geçtiğimiz ay mühendislik çalışmaları için 150 milyon dolar
harcanmasını onaylamıştı. Bu çalışmanın yaklaşık bir yıl sürmesi ve hattın inşasının da 2002 yılının ortalarında başlaması bekleniyor.
New York Times gazetesi, BP ve Türk hükümeti yetkililerin özellikle Bakü-Ceyhan hattı dışında kalan diğer seçeneklerin Boğazlar'daki petrol tankeri trafiğini artırmasına yönelik kaygıları bulunduğuna da dikkat çekti.
Şah Deniz'in önemi
New York Times, ayrıca BP'nin Azerbaycan'ın Şah Deniz yataklarında yüksek miktarda doğalgaz kaynağı tespit ettiğini hatırlatırken, bu enerji kaynağının da Bakü-Ceyhan'ı paralel bir boru hattıyla Batı pazarlarına ulaştırılabileceğini vurguladı. Gazete, Şah Deniz'deki doğalgaz yataklarının dünya için en az petrol kadar önemli olduğunu belirtirken, dünya çapında doğalgaz ihtiyacının giderek artmasına dikkat çekti. (Dış Haberler)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  New York

  ,

  Azerbaycan

  ,

  İstanbul

  ,

  çevre