Ceyhun: Zana'ya kimse inanmıyor

Eski Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Ozan Ceyhun, PKK'nın çizgisinde yayın yapan Roj TV'de katıldığı bir programda, Leyla Zana'ya artık kimsenin inanmadığını söyledi.

İSTANBUL - Eski Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Ozan Ceyhun, PKK'nın çizgisinde yayın yapan Roj TV'de katıldığı bir programda, Leyla Zana'ya artık kimsenin inanmadığını söyledi. Roj TV'nin Brüksel'deki stüdyolarından önceki akşam canlı yayımlanan programa eski DYP milletvekili Kamer Genç, eski SHP'li Fikri Sağlar ve Ozan Ceyhun'un yanı sıra, DEHAP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Erdoğan, Hollanda eyalet parlamentosu milletvekili Mehmet Kaplan'la eski DEP milletvekili Remzi Kartal katıldı.
'Geçmişten ders almamışlar'
Kürt sorunu ve çözümünün tartışıldığı programda Ozan Ceyhun, Leyla Zana ve arkadaşlarının, cezaevinden çıktıktan sonra izlediği politikayı eleştirdi. Ceyhun, askeri yetkililerle Abdullah Öcalan'ı kast-ederek, şunları söyledi: "Üniformalı, apoletli birinin olduğu gibi, demokratik bir çözüm getireceğine inanmadığım, üzerinde hükümlü elbisesi olan bir kimseye ayak uydurulmasını doğru bulmuyorum. Avrupa Parlamentosu'nda benim gibi düşünenler çoğunlukta. Leyla Zana ve arkadaşlarının cezaevinden çıktıktan sonra yeni, bambaşka bir demokratik harekette yer alacaklarına, farklı perkspektifle bakacaklarına ve geçmişten ders çıkarmış olduklarına inanıyorduk. Artık buna benimle birlikte kimse inanmıyor."
Kamer Genç'le Fikri Sağlar tartıştı
Programın daha sonraki bölümünde, Fikri Sağlar, "Türk milliyetçiliğini nasıl faşist bir düşünce olarak niteliyorsak, Kürt milliyetçiliğini de aynı şekilde değerlendirmeliyiz. Şu bir gerçek ki, Türkiye'de Kürt sorunu vardır. Çözümü için bir şeyler yapılmalı. Bu Türkiye'deki herkesin sorunu" dedi. Araya giren Kamer Genç, "1991-96 arasında bakandın. Erdal İnönü de Başbakan'dı. Neden 6 yılda çözmedin? Televizyona çıktın diye insanların gönlünü hoş etmeye çalışma" diye çıkıştı. Eski DYP milletvekili olan Genç'in sözlerine sinirlenen Sağlar, "Sen de, köyleri neden yaktığını Mehmet Ağar'a sor. Bilgiliden ve cahilden korkmayın, yarı cahilden korkun. Sen, 12 Eylül'deki Danışma Meclisi'nde Anayasa'yı hazırlayan üyelerden biriydin" yanıtını verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7449007449000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.