'Ceylan keşke batıda, ağaçta kalan kedi olsaydı'

'Ceylan keşke batıda, ağaçta kalan kedi olsaydı'
'Ceylan keşke batıda, ağaçta kalan kedi olsaydı'

Raporun açıklandığı basın toplantısında Ceylan?ın parçalanmış eşyaları gösterildi. Fotoğraf: CEM EMiR / dha

Küçük çoban Ceylan'ın ölümü araştırıldı: 'Cesedi altı saat bekledi, yetkililer gelmedi.' Ağabeyi: 'Batıda ağaçta kedi kalsa yetkililer gelir, bize niye gelmezler'

DİYARBAKIR - Lice’ye bağlı Şenlik köyü Paşaçiya mezrasında 28 Eylül günü 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un koyun otlatırken patlama sonucu yaşamını yitirmesiyle ilgili İnsan Hakları Derneği, Diyarbakır Barosu, Mazlum Der ve Diyarbakır Tabip Odası ortak bir rapor hazırladı. Raporda savcılığın ve güvenlik güçlerinin ihmali olduğu belirtilerek, olayın açığa çıkarılması için gerekli hassasiyetin gösterilmediği vurgulandı. Ağabey Rıfat Önkol ise “Batıda ağaçta kedi kalsa yetkililer geliyor. Ceylan için kimse gelmedi” diyor
İHD Diyarbakır Şubesi’nde Diyarbakır Barosu avukatı Önder Üngür olayla ilgili şunları söyledi:
‘Olay yeri karakollar arasında çobanların hayvanlarını otlattığı bir alan.  Maktulün vücudundan kopan et parçaları ve giysileri 150 metrekarelik alana yayılmış. Etrafa yayılmış metal parçaları vardı.
Maktulün cesedi 6 saat olay yerinde kalmıştır. Bir yetkili olay yerine gelmezken olay yerinde yapılması gereken otopsi, Abalı Jandarma Karakolu’nda savcı ve doktor kontrolünde yapılmıştır. Savcı ve güvenlik güçleri, güvenlik gerekçesiyle olay yerine gitmezken, köy imamı kamerayla görüntü çekmesi için görevlendirilmiştir. 

‘Havada bir ses duyuldu’
Köylülerin görgü ve bilgisine göre, havada bir ses duyulduğu  hemen sonra patlamanın yaşandığı beyan edilmiştir. Maktulün batın bölümünün tamamen parçalanmış olduğu, baş ve ellerde kesikler olduğu, bacak ve ayaklarda da kesikler olduğu belirtilmektedir.’ Raporun sonuç bölümünde Ceylan’ın ölümünden sonra  olay yerine gitmeyen ve karakolda otopsi yapan Lice Savcılığı’nın ve güvenlik güçlerinin ihmalinin olduğu savunuldu. Rapora göre Ceylan’ın ağabeyi Rıfat Önkol, ‘Bu tür ölümleri neden hakediyoruz? Batıda bir ağaçta kedi kaldığı zaman devlet tüm olanaklarını harekete geçiriyor. Biz Kürt olduğumuz için mi gelmiyor’ diye sorarken, Ceylan’ın amcası “Mayın olamaz. Mayına bassaydı ayakları ve elleri sağlam olmazdı” dedi. (dha, Radikal)