Ceylan'da askerlere soruşturma

Ceylan'ın öldüğü patlama sonrası savcıyı 'güvenli değil' diye olay yerine götürmeyen jandarmaya soruşturma açıldıFERİT ASLAN

DİYARBAKIR - Ceylan Önkol’un öldüğü patlama sonrası savcıyı ‘Olay yerinin teröre müzahir bölge olduğunu, şu aşamada gidilmesinin kolluk kuvvetleri ve heyet için büyük risk oluşturduğunu’ söyleyerek olay yerine götürmeyen askerler hakkında ‘adli görevi yerine getirmeme’ suçlamasıyla soruşturma açıldı. Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Şenlik köyünün Paşaçiya Mezrası Cemal Tepe Mevkii’nde 28 Eylül’de meydana gelen patlamada 14 yaşındaki Ceylan Önkol ölmüştü. Savcı ve jandarma olay yerine ancak iki gün sonra gitmişti. Ceylan’ın cesedi patlamadan altı saat sonra ailesi ve köylüler tarafından Abalı Jandarma Karakolu’na götürülerek adli muayene tutanağı hazırlanmıştı.
Lice Savcısı Mustafa Kamil Çolak ve otopsiyi yapan doktorun imzasını da taşıyan tutanakta, jandarmanın olay yerine gitmek isteyen savcıya söyledikleri şöyle yer almıştı:
“Olay yerinin teröre müzahir bölge olduğu, şu aşamada olay yerine gidilmesinin gerek kolluk kuvvetleri, gerek Başsavcılık refakatinde götürülecek heyet açısından büyük bir risk oluşturduğu, bir süre önce olay yerinde yapılan kapsamlı operasyon nitecesinde bölücü terör örgütü mensuplarına ait yaşam malzemeleri ile birçok el yapımı patlayıcı madde ve amonyum nitratın ele geçirildiği, bu kapsamda belirlenecek sonraki tarihte büyük çapta askeri birlikle olay yerine gidilmesinin uygun olacağının bildirilmesi üzerine, Cumhuriyet Savcısı CMK 250 ile görevli nöbetçi savcıyı bilgilendirerek cesedin Abalı Jandarma Karakolu’na getirilmesi talimatı verildi.”
Soruşturmayı yürüten Lice Savcısı Mustafa Kamil Çolak’ı olay yerine, güvenlik gerekçesiyle götürmeyen Jandarma görevlileri hakkında, ‘adli görevi yerine getirmeme’ suçundan soruşturma açtığı belirtildi. Soruşturmanın olayın yaşandığı bölgede bulunan Abalı Jandarma Karalolu’ndaki görevlileri mi yoksa Lice İlçe Jandarma Komutanlığı’ndaki görevlileri mi kapsadığına dair bilgi alınamazken soruşturma kapsamında bazı yetkili askerlerin ifadelerine başvurulduğu öğrenildi.

‘Bu kadar konuşulmazdı’
Önkol ailesinin Avukatı Serdar Çelebi, olay günü savcının olay yerine götürülmemesinden dolayı açılan soruşturmanın önemli bir adım olduğunu belirterek, “Savcı ilk gün olay yerine gitmiş olsa, günlerdir Türkiye kamuoyunun konuştuğu bir çok konuyu konuşmayacaktık. Deliller kaybolmayacaktı. Cesedin yatış biçimi bile bu tür bir soruşturmada önemlidir. Olay yerine iki gün sonra gidilmesi sıkıntı yarattı” dedi.