'Ceylan'ı tahrayla vurduğu mühimmat öldürdü'

'Ceylan'ı tahrayla vurduğu mühimmat öldürdü'
'Ceylan'ı tahrayla vurduğu mühimmat öldürdü'
Diyarbakır Savcılığı: Önkol'un ölümüne, daha önce araziye atılmış, ancak patlamamış 40 milimerelik bombaatar mühimmatı yol açtı

 

DİYARBAKIR - Lice'nin Şenlik Köyü'ne bağlı Paşaçiya mezrasında 28 Eylül'de meydana gelen patlamada yaşamını yitiren 14 yaşındaki Ceylan Önkol ile ilgili Diyarbakır Başsavcılığı açıklama yaptı. Savcılığa göre Önkol'un ölümüne, daha önce araziye atılmış, ancak patlamamış 40 milimerelik bombaatar mühimmatının yol açtığını açıkladı.  Başsavcılık açıklamasında, "Ceylan Önkol'un, daha önce araziye atılmış ancak patlamamış 40 milimetrelik bombaatar mühimmatına elindeki tahra (bir tür eğri budama bıçağı) ile vurduğu, mühimmatın patlaması neticesinde hayatını kaybettiği sonucunu varılmıştır" denildi.  Mermi tipinin 40 mm Luncher olduğu belirtildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Eyyüp Mutlu, Ceylan Önkol'un ölümüyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, olayla ilgili olarak Emniyet Müdürlüğü'nde görevli iki patlayıcı madde uzmanı bilirkişiler tarafından rapor düzenlenerek dava dosyasına konulduğu belirtildi.
Bilirkişiler tarafından hazırlanan raporda, olay yerinde yapılan incelemeler neticesinde elde edilen metal parçalar ile Ceylan Önkol'un vücudundan otopsi sonucunda çıkarılan metah parçaların detaylı olarak incelendiği belirtilen savcılık açıklamasında, şöyle denildi:
"Patlamadan mütevellit parçalanmış, deforme olmuş, üzerlerinde küçük oval çıkıntılar bulunan , muhtelif ebatlarda 12 adet metal parçalarının 40 milimetrelik bomba atar mühimmatı iç gövdesinde yer alan ve parça tesiri yaratmak amacıyla kullanılan metal aksama ait olduklarının, başka bir deyişle bu metal parçalarının bir havan topuna ait olmadığı, 40 milimetrelik bomba atar mühimmatına ait olduğu, 40 milimetrelik bomba atar mühimmatlarının emniyetli atışa olanak vermek amacıyla namludan çıktıktan sonra belli bir mesafe sonra kuruldukları ve hassas tapalarının aktif hale geldiğinin, ancak her tür fabrikasyon mühimmatın atıldıktan sonra düştüğü yerde patlamamasının olası bir durum olduğu, söz konusu 40 milimetrelik bomba atar mühimmatının da daha önce atılmış ancak patlamamış, sert bir cisimle üzerine vurulması neticesinde patladığı, Ceylan Önkol'un olay anında elinde olduğu iddia edilen ve olay yerinde görüntülenen tahra üzerinde de patlamanın parça tesirlilerinden meydana geldiği değerlendirilen deforme izinin mevcut havan mühimmatlarının cidar kalınlığının fazla olduğu ve sebeple olay yerini 60 milimetrelik veya 80 milimetrelik bir havan mühimmatının düşmesi halinde, mutlak suratte çok daha büyük parçalar ile kuyruk kısımlarının olay yerinde tespit edilmiş olması gerektiği, örnek olması açısından söz konusu havan mühimmatlara ait başka bir olayda elde edilen patlama sonrası görüntü fotoğrafları ile karşılaştırma yapıldığı, tüm bu hususlar ışığında Ceylan Önkol'un menşei ve modeli tespit edilemeyen, daha önce araziye atılmış ancak patlamadan kalmış 40 mm'lik bomba atar mühimmatına elindeki tahra ile vurarak patlanması neticesinde hayatını kaybettiği kanaatine varıldığı bildirilmiştir."

 

OLAY NASIL OLMUŞTU?

 

12 yaşındaki Ceylan Önkol, 28 Eylül'de her gün yaptığı gibi hayvanları otlatmak üzere araziye çıkmış, saat 11.30'da bir patlama duyulmuştu. Patlama üzerine olay yerine giden köylüler Ceylan'ın parçalanmış cesediyle karşılaşmıştı.
Doktor ve savcı "güvenlikli olmadığı" gerekçesiyle Ceylan'a olay yerinde otopsi yapmamıştı.
Ceylan'ın cesedi 6 saat olay yerinde bekletildikten sonra jandarma karakoluna götürülmüştü. Otopsi  burada yapılmıştı.
Otopsinin ardından hazırlanan adli muayene tutanağında Ceylan'ın vücudunun çeşitli bölgelerinde irili ufaklı şarapnel parçası görüldüğü belirtilmişti.
Aile askeri birlikten atılan havan atışıyla kızlarının öldüğünü iddia ederken, Genelkurmay Başkanlığı bölgede havan atışı yapılmadığını açıklamıştı.

 

 

 

GENELKURMAY'IN AÇIKLAMASI

 

 

 

Geçen hafta olayın teknik incelemesi hakkında bilgi veren Genelkurmay"Bu olayla bizi yıpratmaya çalışıyorlar. TSK'ya karşı asimetrik harekat sürdürülüyor" açıklamasında bulunmuştu.

Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, olayın meydana geldiği bölgede iki karakol bulunduğunu, bunların Ceylan Önkol'un öldüğü yere 8 ve 9 kilometre uzaklıkta olduğunu kaydederek, bu mesafenin karakollarda bulunan havanların menzili dışında olduğuna dikkati çekmişti.

Olayın herhangi bir atış sonrası meydana gelen patlamaların oluşturduğu çukurdan farklı olduğunu söyleyen Tuğgeneral Gürak, "Diğer yandan, Ceylan Önkol'un hayatını kaybetmesine neden olan bir patlama vardır. Ancak bu patlamanın neyin sonucu olduğu Cumhuriyet Savcılığınca yaptırılan kriminal çalışmaları sonucunda belli olacaktır. Bu nedenle bu çalışmaların sonuçlanması beklenmelidir" demişti.