@ismailsaymaz

Ceylan'ın ailesi: Delili almadılar!

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Ceylan Önkol’un ölümüyle ilgili incelemede, patlamaya neden oldu denilen tarım aletine ‘delil olarak el konulmadığı’ anlaşıldı. Ceylan’ın ağabeyi Rıfat Önkol, kendilerinin ‘darı’ dedikleri tahra adlı ot kesme aletini  patlama günü Ceylan’ın tabutuna koyup Lice Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kamil Çorak’a götürdüklerini, ancak savcının ilgilenmeyip iade ettini söyledi.
“Tabutun yanına koyduk, götürdük. Dedik belki, incelemesi yapılır. Savcı şöyle baktı, aldı tabutun yanına koydu, almadı. Darı şu an bizde.”
Savcılık açıklaması birkaç bakımdan Önkol ailesini ikna etmedi. Ağabeyi Rıfat Önkol anlattı?
“O arazi evimizin 200 metre yakınlarında. Orası kullandığımız, hayvanları otlattığımız bir nokta. Gece gündüz oradan geçiyoruz. Bir şey olsa, şimdiye kadar olurdu.”
Bir de nüfusta 12 aslında 14 yaşında olan Ceylan’ın durumu var:
 “Daha önce tüm çocuklarımıza, ‘Yerde bir demir bulursanız ellemeyecek, öyle bırakacak, bizi  haberdar edeceksiniz’ demişiz. Ceylan, beş-altı yaşında bir çocuk değildi.”
‘Darı’ dedikleri orağın durumu da garip:  “Darını bombaya vursa, ucu parçalanırdı. Ortası bükülmüş. Bir şey isabet etmiş. ” dedi.
Ağabey Rıfat Önkol’un son itirazı, Ceylan’ı öldüren her neyse onun patlama tarihinden önce, -ne zaman olduğu bilinmese de- atıldığı sonucunun çıkarılmasına. Patlamadan hemen önce annesi ve kendisinin de bir uğultu duyduklarını, iki saniye sonra patlamanın meydana geldiğini belirten Rıfat Önkol’a göre o atış o gün yapıldı: “Ceylan, hedef alınarak öldürüldü. O nokta, askeriyenin gece gündüz izlediği bir noktadır. Askeriyenin tarafından gelmiştir. Bunu örtbas etmek istiyorlar.”