Ceylan'ın ölümü hâlâ karanlık TSK 'havan topu değil' dedi

Ceylan'ın ölümü hâlâ karanlık TSK 'havan topu değil' dedi
Ceylan'ın ölümü hâlâ karanlık TSK 'havan topu değil' dedi

12 yaşındaki Ceylan patlama sonucu ölmüştü.

ANKARA - Diyarbakır’da hayvanlarını otlatırken ‘patlama’ kurbanı olan 12 yaşındaki Ceylan’ın ölüm nedeni henüz belirlenemezken Genelkurmay, ‘havan topu’ iddialarını reddetti.
28 Eylül günü Diyarbakır’ın Lice ilçesi Şenlik köyü Paşaçiya mezrasında yaşayan köylüler bir patlama sesi duymuş, hemen ardından da bölgede hayvanlarını otlatan Ceylan Önkol’un parçalanarak öldüğü anlaşılmıştı. Ancak olayın yaşandığı bölge  ‘terör açısından riskli’ gerekçesiyle savcı ve doktor gitmemiş, küçük kızın bedeni karakola götürülerek inceleme yapılmıştı. Bir iddiaya göre Ceylan bulduğu cisimle oynarken patlama olmuş, bir iddiaya göre de askeri birlikten atılan havan topu isabet etmişti.
Konu dün Genelkurmay’ın haftalık olağan basın bilgilendirme toplantısında da gündeme geldi. Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak ‘havan topu’ iddiaları anımsatılınca, “Gencecik bir kişinin hayatını kaybetmesinden üzüntü duymaktayız. Olaya ilişkin olarak  savcı tarafından gerekli soruşturma yapılmaktadır. İlk incelemelerde, olay sırasında bölgede havan atışının yapılmadığı tespit edilmiştir” dedi.

Kışanak’tan sorular
DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak da Ceylan’ın ölümünü bir soru önergesiyle Meclis’e taşıdı. “Evinin 200 metre yakınında koyun otlatırken, köylülerin sesini duyduğu ve havan mermisi olduğunu düşündükleri bir silah Ceylan’ı paramparça etti” diyen Kışanak, şu soruları yöneltti:
“Ceylan Önkol, gündüz vakti, iki karakol ve bir askeri taburun yakınında yer alan bir yerleşim yerinde ölmüştür. Savcının güvenlik gerekçesiyle olay yerine gitmemesi mantıklı mıdır? Savcıya, her hangi bir makamdan için bir telkinde bulunulmuş mudur? O gün Tapantepe Taburu’ndan atış yapılmış mıdır? Yapılmışsa  hangi istikamete ve kimler tarafından yapılmıştır?” (Radikal)