Ceylanpınar Rasulayn'daki çatışmalardan tedirgin

Ceylanpınar Rasulayn'daki çatışmalardan tedirgin
Ceylanpınar Rasulayn'daki çatışmalardan tedirgin
Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn İlçesi'nde, PYD güçleri ile El Nusra cephesi arasında devam eden çatışmalar, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin köylerinde tedirginliğe neden oldu.

Ceylanpınar'ın karşısında bulunan Suriye'nin Rasulayn İlçesi'nde PKK 'nın Suriye'deki kolu olan PYD ile El Nusra cephesi arasında 2 ay önce çatışmalar başladı. Zaman zaman şiddetlenen çatışmalar sırasında sınırı aşan mermiler Ceylanpınar'da 4 kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden oldu.

İlçe halkını huzursuz eden çatışmalar, son günlerde Rasulayn ilçe merkezinden 10 kilometre uzaklıktaki Alok Köyü yakınlarında yoğunlaşmaya başladı. Özellikle gece artan çatışmalar sınırın Türkiye tarafındaki Ceylanpınar'ın Aşağı Doruklu Köyü'nde tedirginliğe neden oldu. Gece boyu süren çatışmalar nedeniyle uyuyamadıklarını ve sınırı aşan mermilere hedef olma korkusuyla dışarı çıkamadıklarını anlatan köy sakinleri, "Geceleri patlama ve çatışma seslerinde uyuyamıyor ve büyük korku yaşıyoruz. Sınırı geçen mermiler köyün etrafına düşüyor, evlerimize isabet ediyor. Sınır hattında olduğu için tarlalarımıza da gidemiyoruz. Biran önce çatışmaların son bulmasını istiyorum" dedi.

Öte yandan güvenlik güçlerinin çatışmaların yoğunlaştığı bölgelerde zırhlı araçlar ile önlem aldığı görüldü.