Ceylanpınar'da Rojava gerginliği

BDP ve DTK'nın çağrısıyla Suriye'nin kuzeyinde (Rojava) bulunan ve El Nusra ile çatışan Kürtlere destek için Ceylanpınar'a gitmek isteyenlere polisin izin vermemesi üzerine gerginlik çıktı.

Yetkililerin, valiliğin yasak kararını hatırlatarak izin verilmeyeceğini söylemesinin ardından kalabalıkta bulunan bazı kişiler önlem alan polis ve asker arasında arbede yaşandı. Polisin de gaz ve basınçlı suyla müdahale etmesiyle başlayan gerginlik, kısa süre sonra kalabalıkta bulunan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın çağrısı ile sona erdi.

Demirtaş, hükümete de tepki gösterdi. Demirtaş, “BDP ve DTK olarak AK Parti destekli El Kaide ve El Nusra zihniyetini protesto etmek için Ceylanpınar’a gitmek istedik. Ancak İçişleri Bakanlığı ile Şanlıurfa Valiliği bunu yasaklayarak bugün bu vahşeti ortaya çıkardı. Yolu kapatan güvenlik güçleri, maalesef kalabalığın yolu kapatmasını bahane ederek kitleye müdahale etti. Bunu kabul etmiyoruz. Rojava halkının yalnız olmadığını herkes bilsin. Bedeli ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz ve Ceylanpınar’a gideceğiz, direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Mehmet Öcalan’a gözaltı

Suriye’deki Kürtlere destek için Ceylanpınar’da düzenlenecek etkinliğe giderken dün Halfeti çıkışında Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan gözaltına alındı. Halfeti Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Öcalan, hakkında görülen bir dava nedeniyle ifade verdikten sonra savcılık talimatı ile serbest bırakıldı. Öcalan, güvenlik güçlerinin uygulamasının demokratik olmadığını söyledi. Öcalan, “Hakkımızda 2911 sayılı kanuna (Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu) muhalefet suçundan dava açılmış” dedi.