Ceza: Bir ay kitap okuna!..

Sakarya'da, zamanında genel kurul yapmayan köy kooperatifinin yöneticileri bir ay kitap okuma cezası aldı. Mesai saatleri içerisinde kütüphaneye mahkûm edilen dört kişi mutlu: "Cezayı çok sevdik.
Haber: ZAFER TOKUŞ / Arşivi
HAKAN TURHAN / Arşivi

SAKARYA - Kocaali ilçesine bağlı Gümüşoluk Köyü'nde kurulu Gümüşoluk Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi'nin başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, genel kurullarını zamanında yapmadıkları için mahkemece 30 gün kitap okuma cezasına çarptırıldı. Kararın Yargıtay'da onaylanmasının ardından dört kooperatif yöneticisi kütüphanede mesai saatleri içinde cezalarını çekmeye başladı.
Yargıtay onayladı
1500 nüfuslu Gümüşoluk'ta 1988'de kurulan kooperatifin yöneticileri 1999 yılında genel kurul toplantısını yapmadı. Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, kooperatif yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Aynı zamanda muhtar da olan kooperatif başkanı Recep Erdoğan, yönetim kurulu üyeleri Cevdet Bolazar, Ahmet Hazar, Yakup Gönültaş ve Selahattin Kaçmaz hakkında 'Kooperatif Kanunu'na muhalefet'ten Kocaali Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Yargılama sonunda kooperatif yöneticilerine '30 gün süreyle kütüphanede kitap okuma cezası' verildi.
Ceza, Yargıtay 7. Ceza Dairesi' nde 14 Temmuz 2004'te onaylandı. Dava Yargıtay aşamasındayken sanık Kaçmaz vefat etti. Savcılık cezayı Kocaali'deki kütüphanede infaz etmek istedi. Ancak Erdoğan, "Köyümüz ilçeye uzak. Cezayı, köyümüzde kuracağımız kütüphanede çekmek isteriz" dedi.
Jandarma denetliyor
Bu istek savcılıkça kabul edilince kooperatif yöneticileri, köydeki muhtarlık binasının yanındaki bir odayı, kampanyada topladıkları kitaplarla kütüphaneye dönüştürdü. Dört hükümlü cezalarını çekmeye önceki günden itibaren başladı. Mahkûmlar bir saatlik öğle yemeğinin dışında 08.30-17.00 saatleri arasında kütüphanede iki gündür kitap okuyor. Jandarmalar da zaman zaman kooperatif yöneticilerinin kütüphanede olup olmadığını denetliyor.
Neler okuyorlar?
Recep Erdoğan: Yeni Türk Ceza Kanunu'nu okuyorum. Bu ceza bizim için iyi oldu. Köyümüz de bu sayede kütüphaneye kavuştu.
Cevdet Bolazar: Okul yıllarında kitap okumayı severdim. Hayata karışınca unuttuk. Şimdi mecburen okuyoruz. Bu ceza çağdaş.
Yakup Gönültaş: Bir gün lazım olur diye İcra İflas Cezası adlı kitabı okuyorum. Cezayı sevdim.
Ahmet Hazar: Bitki Mantarları adlı kitabı okuyorum. Fındık üreticisiyiz. Mantarla ilgili bilgi sahibi olmak için bu kitabı seçtim.
Ceza alan kooperatif yöneticileri, bir aylık sürede okuyacakları kitap sayısı konusunda bir sınırlama olmadığını, ancak bu süre sonunda okudukları kitapların listesini savcılığa vereceklerini söyledi. Savcılık yetkilileri, jandarma denetimleri sırasında kütüphanede bulunmamaları halinde kooperatif yöneticileri hakkında soruşturma açılacağını belirtti.