Ceza davası açılabilir

1998 yılında Eminönü Belediyesi'nin elektrik direği dikmek için açtığı çukura düşerek kolunu kıran avukat Bahadır Gürer, Büyükşehir Belediyesi, Eminönü Belediyesi ile Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye karşı tazminat davası açtı.

İSTANBUL - 1998 yılında Eminönü Belediyesi'nin elektrik direği dikmek için açtığı çukura düşerek kolunu kıran avukat Bahadır Gürer, Büyükşehir Belediyesi, Eminönü Belediyesi ile Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye karşı tazminat davası açtı. Dava üç yıl sürdü. Mahkeme idarenin kusurlu olduğuna ve Gürer'e 3 milyar lira maddi ve manevi tazminat ödemesine karar verdi.
Benzer bir dava Bursa'da da açılmıştı. Bursa Su Kanalizasyon İdaresi tarafından açılan çukura düşerek, beli ve omuriliği zedelenen doktor Hülya Erdem de açtığı dava sonucu 90 milyar tazminat ödenmesine karar verirken, şirketin inşaat mühendisi ise 'Dikkatsizlik ve tedbirsizlik nedeniyle yaralamaya neden olmak' suçundan 44 milyon para cezasına çarptırıldı. Ceza hukukçusu Prof. Dr. Kayıhan İçel bu tür olaylarda tazminat davasının yanı sıra ceza davası da açılabildiğini belirterek, "Bu olayda TCK'nın 455. maddesine göre sorumluluğu tespit edilenler 'dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek' suçundan yargılanabilir" dedi. TCK'nın 455. maddesi iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası öngörüyor.