'Ceza değil çözüm istiyoruz'

'Ceza değil çözüm istiyoruz'
'Ceza değil çözüm istiyoruz'
Ev işçileri, SGK'nın sigortasız işçi çalıştıran evlere kestiği rekor cezaları eleştirdi: "Kolay sigortalanmamız için bir çözüm bulunmazsa cezalar işe yaramaz."
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Ev işçileri, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ‘Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi’ kapsamında ev işçilerine sigorta yapılıp yapılmadığının tespiti için yapılan ev baskınlarına tepki gösterdi. SGK ve Maliye Bakanlığı müfettişlerinin Göktürk, Etiler ve Kadıköy gibi gelir seviyesi yüksek semtlerde ev ev gezerek sigortasız işçi aradığı, sigortasız işçi çalıştıran ev sahibine 16 ila 150 bin TL’ye kadar idari para cezası kestiği belirtilmişti. Ev işçilerinin yasal güvencesi için çalışan İMECE Kadın Sendikası Girişimi’nden Serpil Kemalbay, şunları söyledi:

‘İşsiz kalabiliriz’

“SGK, gündelikçi, aylıkçı ve göçmen tüm ev işçileri için kolay bir sigortalama yöntemi geliştirmelidir, işveren evden çıkmadan sigorta bildirimi yaptırabilmelidir. Devlet elini taşın altına koymalı, ev işçilerinin sigortalarını genel bütçeden karşılamalıdır.” 2011’de Maltepe’de çalıştığı evin camını silerken düşerek yaşamını yitiren Fatıma Aldal’ın ailesinin avukatı Sevgi Evren de “Yasal değişiklikler yapılmadan ve ev işçiliği tanımlanmadan böyle bir uygulama yapılması kamuoyunu yanıltmaktan ibarettir” diye konuştu. Ev işçisi Yıldız Ay ise “Ev denetimleri doğru ama yüksek cezalar verilirse işsiz kalırız. Devlet sigorta için kolay yol yöntem geliştirsin, kayıtlı çalışmayı kolaylaştırsın. Ücretli ücretsiz bütün ev işçilerinin sigortasını devlet karşılasın” diye konuştu.