Ceza yiyince Taksim'i karıştıran taksicileri, polis silahla dağıtabildi

Ceza yiyince Taksim'i karıştıran taksicileri, polis silahla dağıtabildi
Ceza yiyince Taksim'i karıştıran taksicileri, polis silahla dağıtabildi

Taksiciler, Taksim?de beklerken trafiği kilitledikleri gerekçesiyle yazılan cezalara karşı eylem yaptı. Gösteri büyüyünce takviye polis çağırıldı. FOTOĞRAF: ZEKERİYA GÜLÜN / AA

İSTANBUL - Taksim’de trafik sıkışıklığına neden olan taksiciler kendilerine kesilen cezaların haksız olduğunu öne sürüp eylem yaptı. Ancak eylem sırasında başka bir grupla aralarında kavga çıktı. Taksiciler kavga sırasında bir travestiyi polis aracından indirip yerde sürükledi. Polis taksicilere müdahalede yetersiz kalınca, havaya ateş açtı, sonra da takviye ekip çağırdı.

Polis aracından travesti alma
Taksicilerin eylemi ilk olarak saat 03.00 sıralarında Taksim’de başladı. Taksim’de trafiği kilitleyen, uzun süre müşteri bekleyen taksiciler trafik polislerin kestiği cezaların haksız olduğunu öne sürdü. Korna çalarak Taksim’de tur atan taksiciler ellerinde ceza makbuzlarını salladı. Bir taksici ayda 30’dan fazla trafik cezası kesildiğini iddia ederken, diğerleri ellerindeki ceza makbuzlarını yırttı. Trafiği kapatarak eylemlerini devam ettirirken taksici grubu ile biri travesti üç kişi arasında sataşma ile başlayan gerginlik araçtakilerin taksiciye gözyaşartıcı sprey sıkması üzerine kavgaya dünüştü. 
Polis ekipleri, kavgaya karışanları, polis otosuna bindirdi. Kavga polis aracında da  devam edince, taksi sürücüsü diğer taksicilerden yardım istedi. Başka taksicilerin de gelmesiyle olay giderek büyüdü. Taksiciler polis otosundakileri dışarı çıkarıp, dövmeye başladı. Travestiyi yerlerde sürükleyen taksicilere polis müdahalesi etkili olmadı. Polis havaya ateş etti. Takviye ekiplerin de gelmesiyle kavgaya karışanlardan dört kişi gözaltına alındı ve iki ayrı polis otosuna bindirildi. Taksiciler bu olayın ardından da eylemlerine devam etti. Barbaros Bulvarı’na giden taksiciler yolu trafiğe kapattı. Trafik polisleri yolu açmayan taksicilere ceza yazdı. (dha)