Cezada 'namus indirimi' çağı geçiyor

Cezada 'namus indirimi' çağı geçiyor
Cezada 'namus indirimi' çağı geçiyor

Hamdi Doğan, cinayetleri işledikten sonra polis karakoluna giderek teslim olmuştu.

Savcılık, eşiyle eşinin sevgilisi olduğundan şüphelendiği şahsı öldüren Hamdi Doğan'ın iki kez ağırlaştırılmış müebbetle yargılanmasını istediTESLİME TOSUN

ANTALYA - Kendisini aldattığından şüphelendiği eşi Ayşegül Doğan’ı mezarlıkta, sevgilisi olduğunu iddia ettiği komşusu Sadık Turgut’u da mezarlık yolunda tabanca ile öldürmekten tutuklanan Hamdi Doğan için savcı, iki kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istedi. Savcı “Boşanmak yerine öldüren sanık için Türk eza Kanunu’ndaki (TCK) indirim maddelerinden yararlandırılmasına yer yoktur” dedi.
Antalya’nın Ermenek Mahallesi’nde yaşayan fayans ustası 35 yaşındaki Hamdi Doğan, eşi 25 yaşındaki Ayşegül Doğan’ı ve sevgilisi olduğunu düşündüğü komşusu 33 yaşındaki Sadık Turgut’u geçen 24 Ağustos’ta öldürdüğü iddiasıyla yakalanıp tutuklandı. Soruşturmayı tamamlayan Cumhuriyet savcısının iddianamesi, Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek dava açıldı. Cumhuriyet savcısı hazırladığı iddianamede, Sadık Turgut’un kendisini aldattığını iddia ettiği eşi Ayşegül Doğan’dan boşanmak yerine öldürmesinin suçu daha da ağırlaştırdığını belirterek, “Boşanmak yerine öldüren sanık için TCK indirim maddelerinden yararlandırılmasına yer yoktur. Sanığın, iki defa ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını talep ederim” ifadelerine yer verdi.
İddianamede, cinayet sanığı koca Hamdi Doğan’ın ifadeleri de yer aldı. Doğan, olayı öğrenen kardeşinin kendisini eşinin aldattığı konusunda uyardığını belirttiği ifadesinde, şunları anlattı: “İki yıldır istememe rağmen eşim benimle cinsel ilişki kurmaktan kaçınıyordu. Bazen cinsel organı ıslak oluyordu ama şüphelenmemiştim. Kardeşim olay günü, eşimin beni aldattığını söyledi. ‘Boşa bunu gitsin’ dedi. İki kızım vardı. Çok düşündüm. Eşimle konuşmak istedim. Mezarlığa doğru yürüdük ve oradaki banka oturduk. İlişkisini sordum, bana ‘Evet onu seviyorum. Fatura ödemeye gittiğimiz zaman buluşuyoruz ve sevişiyoruz. Onu seviyorum’ deyince, bir anda tak diye ses geldi, eşimi vurmuşum.”

‘Öldürüp teslim oldum’
Aradan bir süre zaman geçirdikten sonra mezarlıktan çıkıp, Sadık Turgut’u aradığını söyleyen Hamdi Doğan, sonrasında yaşananları da şöyle anlattı: “Kendisiyle bir şey konuşacağım diye telefonla arayıp buluştum ve onu da motorumun arkasına bindirip yola çıktım. Mezarlığa doğru giderken benden şüphelendi ve tanıdığı birisini görünce motorumdan atladı. Oraya doğru koşunca ben de motoru bırakıp peşinden gittim ve onu da tabanca ile ateş ederek öldürdüm. Ardından yine motosikletime binerek polis merkezine gelip teslim oldum.”
Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava önümüzdeki günlerde görülmeye başlanacak.