Cezaevi çocuk suçluların sığınacak tek yeri olmuş

TBMM Okullarda Şiddeti Araştırma Komisyonu, Trabzon incelemesinde çarpıcı gerçeklerle karşılaştı. Cezaevindeki bazı çocuk mahkûmlar burayı 'kalacak ve yemek yenecek yer' olarak görüyordu.

ANKARA - TBMM Okullarda Şiddeti Araştırma Komisyonu, Trabzon incelemesinde çarpıcı gerçeklerle karşılaştı. Cezaevindeki bazı çocuk mahkûmlar burayı 'kalacak ve yemek yenecek yer' olarak görüyordu.
Dokuz ili listesine alan AKP'li başkan Halide İncekara, AKP Mustafa Ataş ve CHP'li Mustafa Gazalcı'dan oluşan komisyon heyeti, ilk durak Trabzon'da, okul, yetiştirme yurdu ve cezaevi gezdi. Heyet, çocukların koğuşunda dini ve milliyetçi içerikli kitaplara rastladı. Abdullah Çatlı'yla ilgili kitaplar gören vekillerin şaşkınlığı üzerine yetkililer, "Ana kütüphanemizde daha iyi kitaplar var, bunlar çocukların kendi merakı, çocuk böyle istiyor" dedi.
Cezaevindeki çocuklar, 'silah ve uyuşturucuya' çok kolay erişebildiklerini söyledi. Bazı çocuklar, evde silah olduğunu ve yerini de her zaman bildiklerini anlattı. Pişmanlıklarını da anlatan çocuklar, "Herkes bizi ziyaret edip, 'Şöyle yapın, böyle yapın' diyor. Keşke cezaevine girmeden anlatsalardı" dedi. İkinci kez suç işleyen bir çocuk "Çıktıktan sonra beni kimse kabul etmedi, ablam bile" derken, bazıları ailelerinin kendilerini eve almadığını, kalacak yer ve yemek olduğu için suç işleyip cezaevine geldiklerini söyledi.
Heyet, büyükler için yapıldıktan sonra çocuklar için özel bölüm oluşturulan cezaevinin fiziki şartlarının çocuklar için uygun olmadığı görüşüne vardı.