'Cezaevi değil, okula gitmek istiyoruz'

Bir arkadaşlarının panzer altında kalıp ölümünü protesto edince tutuklanan çocuklar milletvekillerine, '11 aydır tutukluyuz. Bize çıkamazsınız diyorlar. Okula gitmek istiyoruz' dedi


YURDAGÜL ŞİMŞEK
ANKARA - Geçen yıl Cizre’de panzerin altında ölen Yahya Menekşe için düzenlenen gösterilere katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan çocukların durumu, milletvekillerini duygulandırdı. Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde kalan 14-18 yaşları arasındaki 20 çocuk vekillere “11 aydır tutukluyuz. Duruşmalarımız bir an önce yapılsın. Biz okula gitmek istiyoruz” dedi.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan Cezaevi Alt Komisyonu önceki gün Diyarbakır’a gitti, E ve D tipi cezaevlerini gezdi.

‘Yargılamama’ cezası!
Komisyon üyeleri, D tipi cezaevinde, koğuşlarında görüştükleri çocuklara, ‘kötü muamele’ yapılıp yapılmadığını sordu. Çocuklarsa sadece Cizre ’den nakil sırasında arkadaşlarından bazılarının ‘tokat’ yediğini söylediler. 11 aydır tutuklu olduklarını ifade eden çocuklar, iki defa mahkemeye çıkarıldıklarını, ancak sadece ad ve soyadları sorulduktan sonra cezaevine geri gönderildiklerini anlattı.
Devlete karşı gelmek için değil, panzer altında kalan arkadaşlarının cenazesini kurtarmak için gösteriye katıldıklarını anlatan çocuklar, “Cezaevinde değil, okulda olmalı istiyoruz. Bize, çıkamazsınız diyorlar. Moralimiz bozuluyor. Lütfen mahkemeye çıkalım” diye dert yandı.
Bir çocuk üniversiteye hazırlanacağını, ama bu hakkının da cezaevi nedeniyle kaybolduğunu söyledi.
Komisyon üyelerinin gözlemlerine göre kılık kıyafetleri pek de iyi durumda olmayan çocuklar, yoksul ailelerden... Ekonomik nedenlerle Cizre’den gelemeyen aileleriyle de görüşemiyorlar.
AKP’li Murat Yıldırım’ın başkanlığında ve AKP’den Fatih Arıkan, Mithat Ekici, CHP’den Malik Ecder Özdemir’den oluşan alt komisyon üyeleri üzgün. CHP’li Özdemir, “Çocuk bunlar. Perişan vaziyetteler. Okula gitmek istiyorlar. Umutla bekliyorlar. Çok üzüldüm” diye konuştu