Cezaevinde atlas yasağı

Cezaevinde atlas yasağı
Cezaevinde atlas yasağı
CHP Cezaevi Komisyonu üyesi Malatya Milletvekili ve Komisyon Sözcüsü Veli Ağbaba'ya gelen bir mektup, Adana F Tipi Cezaevi'nde Hürriyet Gazetesi'nin promosyon olarak verdiği "Grossar Welatlas"ın yasak olduğunu ortaya çıkardı
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

 ANKARA - Cezaevindeki ilginç yasaklara yenisi eklendi. CHP Cezaevi Komisyonu üyesi Malatya Milletvekili ve Komisyon Sözcüsü Veli Ağbaba’ya gelen bir mektup, Adana F Tipi Cezaevi’nde Hürriyet Gazetesi’nin promosyon olarak verdiği “Grossar Welatlas”ın yasak olduğunu ortaya çıkardı. Cezaevi müdürlüğü Dünya Atlası’nın “örgütsel materyal olabileceği”, Türkiye haritasının “amaç dışı kullanılabileceği” gerekçesiyle yasakladı.

Cezaevlerini ziyaret ederek mahkumların sorunlarını dinleyen CHP’li Ağbaba’ya gelen bir mektup, yaşanan keyfiyeti de gözler önüne serdi. Ağbaba, bu yasaklarla ilgili sorularını hem Adalet Bakanlığı’na yöneltecek hem de Meclis platformlarında konuyu gündeme getirecek. Ağbaba’ya Adana F Tipi Cezaevi’nden mektup yazan bin mahpus, cezaevi kantinindeki fiyat artışından sözetti. Bir yıl içerisinde kantinlere yüzde 70 oranında zam geldiğini ifade edilen mektupta bazı fiyatlar da verildi. Buna göre Mayıs 2011’de 1,25 lira olan karabiber 3,40 liraya çıkmış. 3 liralık biber salçası 5,5 lira, 1,5 liralık meyve suyu 2,40 lira, 22 liralık nevresim takımı 30 lira olmuş. 2,60 liralık şalgam 4,25 liraya, 2,35 liralık kuru üzüm 3,35 liraya çıkmış.

ATLAS YASAĞI  

Cezaevi mektupu ilginç bir yasağı da ortaya çıkardı. Kendisine gönderilen dünya ve Türkiye haritalarının Adana F Tipi Cezaevi Eğitim Kurulu tarafından yasaklandığı söylenen mektupta buna ilişkin karar da gönderildi. Kararda, “Hürriyet Gazetesi’nin Grosser Weltatlas Ansikpoledik Dünya Atlası: 36,5x26,5 cm ebatlı 0,5 cm kalınlığında sert bez cilt kapaklı, detaylı Türkiye ve dünya haritaları bulunmakta olduğu görüldü. Tutuklunun eğitimiyle bir bağ kurulamadığı, ilgili atlasların örgütsel materyal olarak kullanılabileceğinden kanun maddesinde ‘Kurum güvenliğini tehlikeye düşüren veya müstehcen haber , yazı, fotoğraf ve yorumları kapsayan hiçbir yayın hükümlüye verilemez’ denilmektedir. Bahse konu atlasların tutukluya verilmemesine karar verildi” denildi.

Aynı Kurulun bir başka kararında, Atlas Dergisi’nin kasım sayısında hediye ettiği Türkiye haritasının “amacı dışında kullanıma müsait olduğu” gerekçesiyle yasaklandığı ortaya çıktı.

Aynı mektupta, Adana F Tipi Cezaevi’nde kırmızı kalem satışı ve kullanımının yasaklandığı da belirtildi. Mahkumlar, “Eylül 2012’ye kadar kantinde kırmızı tükenmez, kırmızı pilot, kuru boya ve keçeli kalemler satılıyordu. Söylendiğine göre Bakanlığın emriyle tüm kırmızı kalemlerin satışı yasaklanmıştır. Çocuklarımıza resim yapıyor, karikatür çiziyorduk, onlar da renklerini kaybetti” dedi.