Cezaevinde bir oramiral

Erdil bir yıl yatacak.


'Haksız mal edinmek'ten iki buçuk yıla mahkûm eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İhlami Erdil cezaevine girdi. İlk kez bir kuvvet komutanı hapiste.

TEKİRDAĞ - Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Emekli Oramiral İlhami Erdil, 'haksız mal edindiği' gerekçesiyle yargılandığı davada kesinleşen iki yıl altı ay hapis cezasını çekmek üzere Saray Cumhuriyet Savcılığı'na teslim oldu.
Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde görülen davada, mahkeme Erdil'in haksız edindiği hükmüne vardığı Etiler'deki iki dairesine el konulmasına, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) çıkarılmasına ve iki yıl altı ay hapis cezasına çarptırılmasına karar vermişti. Böylece Türkiye tarihinde ilk kez bir kuvvet komutanı hapis cezasına çarptırılmış oldu. Dava, Askeri Yargıtay'da görüşülmüş ve oradan da onama kararı çıkmıştı.
1999-2001 tarihlerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevinde bulunan Erdil'in eşi Füsun Erdil, kızı Deniz Erdil, kızının ortağı olduğu öne sürülen Şirin Melek Hekim Özden ve Erdil'in emir subayı yardımcısı Yüzbaşı Yalçın Kayatunç'a altı aydan 18 yıla kadar değişen hapis cezaları istemiyle dava açılmış, mahkeme, Erdil'in mal varlığında açıklanamaz artış olduğuna, makam nüfuzunu suiistimal ettiğine, sözkonusu daireleri maaş ve diğer ödeneklerle almasının mümkün olmadığına karar vermişti. Erdil, ayrıca Kuzey Deniz Saha Komutanlığı tersanesine boya alımı ile ilgili bir ihalede yolsuzluk yapmak ve dönemin tersane komutanını arayarak ihaleyi kızının şirketinin almasını sağlamakla suçlanmıştı. Erdil'le birlikte yargılanan eşi Füsun Erdil de, Komutanlık Konutu'nun mutfağı için yapılan harcamalarda maydanoz, çikolata ve kola gibi malzemelerin fahiş miktarda alınmasıyla yargılanmıştı. Erdil çifti bu davadan beraat etmişti.
Erdoğan'da 'Saray'da yatmıştı
Erdil, dün saat 17.00'de Saray Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Savcılıktaki işlemlerin ardından Erdil, Saray Kapalı Cezaevi'ne konuldu. Erdil, bir yıl 15 gün cezaevinde kalacak. 'Saray'da, daha önce Başbakan Tayyip Erdoğan, milli futbolcu Tanju Çolak, Petrol-İş Sendikası Başkanı Münir Ceylan ve Gazeteci Ragıp Duran da yatmıştı. (Radikal, dha)