@ismailsaymaz

Cezaevinde linç, sessizce karşılanmalı!

Ekim 2008'de adli tutukluların linç etmeye çalıştığı PKK'lı kadın tutuklulara slogan attıkları gerekçesiyle 'gürültü çıkartmak'tan kınama cezası verildi. Olaydan sonra iki kadın tutuklu başka cezaevine gönderildi
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Gebze M Tipi Cezaevi’nde, adli erkek tutukluların üzerlerine cam parçaları ve ucuna jilet takılmış sopalar attığı kadın siyasi tutuklulara,  olay sırasında gürültü çıkardıkları’ gerekçesiyle ‘kınama’ cezası verildi. Ceza yetmezmiş gibi, altı kadın talepleri olmadığı halde iki ayrı cezaevine gönderildi.
Gezbe M Tipi Cezaevi’nde 17-23 Ekim 2008 arasında, adli erkek tutukluların kadın siyasi tutuklulara yönelik bıçaklar, ucuna jilet takılmış sopalar, cam parçalarıyla yaptıkları saldırı sonrası cezaevinden disiplin soruşturması başlatıldı. Disiplin Amirliği’nin 31 Ekim 2008’deki kararına göre, “B-4 odada bulunan yedi adli erkek tutuklunun A Blok bölümündeki PKK’lı kadın hükümlü ve tutuklulara karşı giriştikleri şiddet saldırısından sonra gelişen oluylar karşısında PKK tutukluları kapılara vurarak slogan attıkları...
‘Türk solu’ diye tabir edilen terörist bayan tutukluların ise kapılara vurmadıkları, sadece slogan attıkları” belirlendi. Bu doğrultuda 47 tutuklu ve hükümlü kadına, ‘Asayişi bozan olaylar göz önüne alındığında kurumda gürültü çıkarmaktan’ kınama cezası verildi.
Bu arada, saldırıya uğrayıp ceza alan altı kadın, sevk talepleri olmadığı halde kasım ayında Sincan ve Burdur cezaevlerine gönderildi. Saldırgan adli erkek tutuklu da Sakarya Cezaevi’ne nakledildi.

Tekbirlerle saldırdılar
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, saldırı iddiaları üzerine Gebze M Tipi Cezaevi’ne giderek incelemede bulunmuştu. Üç avukattan oluşan heyetin, kadın tutuklular ve idareyle görüşmeleri sonucunda hazırlanan raporda yer verilen iddialar şöyle:
17 Ekim: B-3, B-4, B-5 ve B-6 koğuşlarında kalan yedi erkek kadın tutukluların bulunduğu A-3, A-4 ve A-5 koğuşlarının camları kırıp cam parçaları ve bardak attı, küfür, hakaret, tehdit ve tacizde bulundu.
18 Ekim; 10 erkek tutuklu koğuşlarından slogan ve tekbirlerle çıkıp A Blok koğuşlarının bulunduğu koridor kapısına geldi. 

İçeri cam ve jilet attılar
Kapıyı da geçerek mazgallardan içeriye bardak, kırık cam parçaları, uçlarına jilet monte edilmiş uzun sopalar ve bıçaklarla kadın tutuklulara saldırırken, kapıyı açmaya çalıştı. Üç kadın yaralandı. Bu sırada mutfak bıçağı ve ‘kelebek’ diye tabir edilen bıçak kullanıldı.
Saldırı sonrası Çağdaş Hukukçular Derneği ve İnsan Hakları Derneği suç duyurusunda bulundu. DTP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, konuyu TBMM’ye taşıdı.