Cezaevinde tabanca sesleri

İçeri silah nasıl girdi?

Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu Serhat Karadeniz, aralarında husumet bulunan Hakan Çillioğlu'nun koğuşunun kapısına üç el ateş etti. Adalet Bakanı Şahin: "Silah cezaevine nasıl girdi?"
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi
ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Rizelileri Karadeniz Sahil Yolu'na karşı örgütleyen çevreci avukat Cihan Eren'i 18 Nisan 2005'te tabancayla vurarak öldüren Serhat Karadeniz, bu kez tutuklu bulunduğu Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tabancayla terör estirdi.
Serhat Karadeniz, tutuklu bulunduğu Trabzon E Tipi Cezaevi'nde, bu kez de Rize'den tanıdığı ve arasında husumet bulunan Hakan Çillioğlu'nu öldürmek istedi. Karadeniz, cezaevine nasıl soktuğu henüz bilinmeyen Vizör marka tabancayla, Rize'de bir kafade bir kişinin öldürülmesi ve üç kişinin yaralanması olayıyla ilgili tutuklu bulunan 'altın tabancalı kabadayı' olarak tanınan Çillioğlu'nun bulunduğu koğuşa gitti. Karadeniz, kapalı bulunan koğuş kapısını açabilmek için kilide üç el ateş etti. Ancak kapı açılmayınca amacına ulaşamadı.
Bu arada jandarma Karadeniz'e gaz bombasıyla müdahale etti. Karadeniz etkisiz hale getirilirken; gaz bombası ve arbede nedeniyle cezaevi müdürü Zihni Baş, çok sayıda tutuklu ve hükümlü çeşitli yerlerinden yaralandı.
Kafasına, 10 dikiş atıldı.
Cumhuriyet Savcısı Birol Çelik, cezaevine giderek yaklaşık infaz koruma memurlarını ve olaya adı karışan tutuklu ve hükümlülerin ifadelerini aldı. Öldürülmek istenen Hakan Çillioğlu'nun sekiz yıl önce Bayrampaşa Cezaevi'nde aralarında Alaaddin Çakıcı'nın yeğeni Kenan Ali Gürsel'in de bulunduğu yedi kişinin öldürülmesi olayına karıştığı; saldırgan Karadeniz'in de saldırıyı bu nedenle düzenlemiş olabileceği ileri sürüldü.
Olay gizlenmeye çalışıldı
Olay 'kadın koğuşunda kavga çıktı' denilerek gizlenmeye çalışılırken; olayla ilgili ilk açıklamayı Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin yaptı.
NTV'de konuşan Şahin, şunları söyledi: "Basına intikal etmeden ben söyliyeyim. Kapalı cezaevinde bir hükümlü birini öldürmek için sağa sola ateş etti. Çok şükür bir yaralama ya da ölüm olayı yok. Beni asıl ilgilendiren konu; o silah o cezaevine nasıl girdi? Bizim üstümüze düşen onu sokanları tespit etmek ve gereken ceza neyse onu vermektir. Hemen talimat verdim, bir müfettiş görevlendirildi. Ben de sonucunu sabırsızlıkla bekliyorum. Emniyet birimlerimizde bu tür olaylara asla musamahakar davranamayız".
Bakan Şahin'in görevlendirdiği Adalet Bakanlığı müfettişleri dün Trabzon'a geldi. Cezaevinde incelemelerde bulunan müfettişler, akşam saatlerinde olaya karışan mahkumları Adliye Binası'na getirterek sorguladı. Yaklaşık 2,5 saat süren ifade sonrasında adliyeden çıkartılan Çillioğlu, cezaevi aracına bindirilirken "Buradan çıkınca, bunların hesabını soracağım" dedi.
Radikal'in sorularını yanıtlayan Trabzon Valisi Nuri Okutan da şöyle konuştu: "Adalet Bakanlığımızın da müfettiş görevlendirdiğini şimdi öğrendik. Gerek savcılığın, gerekse müfettişlerin çalışmalarını tamamlamaları ardından biz de sonuca göre gerekli idari soruşturmayı yapacağız. Cezaevine silahın girmiş olması ciddi bir olay. Olayın açığa çıkarılması için çok ciddiyetle çalışacağız" dedi.